Yalan haberlerle iç savaş istiyor gibiler!

Yalan haberlerle iç savaş istiyor gibiler!
"Hükümete yakın gazeteler bir yandan eylemcileri karalayıcı haberler yaparken bir yandan da çıkan olayların yabancı ajanlar ve yasadışı örgüt üyelerinin kışkırtmasıyla geliştiğini yazıyor."

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin kışkırtıcı yayın yapan Yeni Şafak, Star ve Akit gazeteleri, iftira dolu haberleriyle ülkedeki kutuplaşmayı derinleştiriyor. Taraf gazetesi bugün birinci sayfasında "Hükümete yakın gazeteler bir yandan eylemcileri karalayıcı haberler yaparken bir yandan da çıkan olayların yabancı ajanlar ve yasadışı örgüt üyelerinin kışkırtmasıyla geliştiğini yazıyor." yazdı.

İşte Taraf'ın Böyle yalan haberlerle iç savaş istiyor gibiler başlıklı haberinden çarpıcı bölümler:

Gazetelerin yabancı ajan dediği gençler öğrenci değişim sistemiyle Türkiye'ye okumaya gelen öğrenciler çıktı. Yabancı diplomatların olaylarda yer aldığı bilgisinin de yanlış olduğu, söz konusu kişilerin İstanbul'daki konsolosluklarda çalışan diplomatlar olduğu belirlendi. Beşiktaş'taki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nin müezzininin tartaklandığı haberi de müezzinin Taraf'a yaptığı açıklamayla yalanlanmış oldu. 28 Şubat sürecinde basının İslamî camiayla ilgili yaptığı yalan haberler nedeniyle mağduriyet yaşayan kesimin şimdi aynı basın gücünü kullanarak, olayları manipüle etmesi tepkiyle karşılanıyor.

"Cami bombalanacak" dediler

Yeni Şafak gazetesinin "Yabancı ajanlar cirit atıyor" haberinin doğru olmadığı, yabancı gençlerin öğrenci değişim sistemi Erasmus'la İstanbul'a gelen öğrenciler olduğu ortaya çıktı. Bir diğer yabancılarla ilgili haber ise diplomatların kışkırtıcılık yaptığı. Söz konusu diplomatların İstanbul'daki konsolosluklarda çalışan görevliler olduğu, olan biteni izlemek için meydanlara gittiği öğrenildi. Gazetelerin bu iddiaları ABD ve Biritanya'nın Ankara Büyükelçilikleri tarafından da yalanlandı.

Yeni Şafak gazetesinin önceki gün yaptığı bir haber de eylemcilerin Miraç Kandili'nde camileri bombalayacağıyla ilgiliydi. Bu haber üzerine eylemciler; sosyal paylaşım sitesi Twitter ve Facebook üzerinden haberleşerek, herhangi bir provokasyon olmaması için herkesi kendi mahallesindeki camilerde nöbet tutmaya çağırdı. Miraç Kandili olaysız geçti. Antikapitalist Müslümanlar grubu da Gezi Parkı'nda Miraç Kandili'ni kutladı. Burada Yasin Suresi'nden bir bölüm okundu, dualar edildi, eylemcilere kandil simidi dağıtıldı.

Müezzinin fikri ne ise Taraf'ın zikri o oldu

Star gazetesinin yaptığı bir diğer haber de Bezmi Alem Valide Sultan Camisi müezzininin eylemciler tarafından tartaklandığı haberiydi. Bu haberden sonra Taraf'a konuşan müezzin Fuat Yıldırım hiçbir şekilde tartaklanma olayının yaşanmadığını, eylemcilerin kendisine kötü davranmadığını söyledi. Taraf'ın bu haberinden sonra Akit gazetesi, Bezmi Alem Valide Sultan Camii'yle ilgili haberlere devam etti. Taraf 'ın haberini yalanlamak isteyen Akit gazetesi, Fuat Yıldırım'la konuşmak yerine, evleri camiye yakın olan cemaatle konuştuğunu ileri sürdü. Cami müezzini Fuat Yıldırım'ın görüşlerine hiçbir şekilde yer verilmeyen haberde, cemaatin "Biz şahidiz, eylemciler camiye zarar verdi" şeklindeki açıklamaları yer aldı. Bu arada haber kaynağı bu kişilerin isimlerine de yer verilmedi.

Selvi üç gazeteciyi suçladı

Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, gazetede yer alan köşe yazısında eylemlerin başlamasından sonra ABD ile bağlantısı olan üç gazetecinin uçakla Ankara'ya gittiğini ve eylemleri provoke ettiğini yazdı. Selvi, bununla ilgili istihbarat bilgisi olduğunu ve bu kişilerin faaliyetlerini de Twitter üzerinden yürüttüklerini ifade etti. Konuyla ilgili soru yöneltmek istediğimiz Selvi, telefonlarımıza cevap vermedi.

Yayınlar utanç verici

28 Şubat sürecinde aynı şekilde yalan haberlerle İslamî kesim mağdur olmuştu. Benzer bir anlayışla olayları gerçekdışı iddialarla haberleştiren gazetelere tepki büyük. 28 Şubat süreci mağdurlarından gazeteci Ahmet Hakan, hükümet yanlısı medyanın tavrıyla ilgili tek bir şey söyleyebileceğini ifade etti. Ahmet Hakan bu tür yayınların "utanç verici" olduğunu dile getirdi.

O "ajanlar" Erasmus öğrencisi çıktı

Galatasaray Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri bir duyuru yaparak gözaltına alınan Erasmus öğrencileriyle ilgili bilgi verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dolmabahçe'de yapılan Gezi Parkı protestolarında salı saat 01.30'da gözaltına alınan 76 kişi arasında bulunan 4 Erasmus değişim programı öğrencisi de yer almaktadır. Dün akşam itibariyle bunlardan biri olan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Fransız uyruklu Lorraine Klein Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne götürülmüştür ve halen burada tutulmaktadır. Diğer öğrencilerin Kumkapı'ya götürülmesi için işlemlerinin tamamlanması beklenmektedir. Basından edindiğimiz bilgilere göre, ifade alınırken, eylemlerde gözaltına alınan herkese olduğu gibi bu öğrencilere de "devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, Başbakanlık, Bakanlıklar ve TBMM binalarının işgal edilmeye çalışıldığı, kamu malına ve özel mülke zarar verilen; mevcut hükümeti yıkmak ve uluslararası platformda zor durumda bırakmak amacıyla gerçekleştirilen eylemlere katılmak" nedeniyle işlem yapıldığı anlaşılmaktadır.

Yine basında yer alan haberlerden bu öğrencilerin eylemlerde 'kışkırtıcılık' yapmak biçiminde gülünç bir ithamla karşı karşıya olduklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu öğrenciler hakkında sınırdışı edilme kararının çıkması ihtimali de bulunmaktadır." (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com