Yalman'dan Hilmi Özkök'e yanıt

Yalman'dan Hilmi Özkök'e yanıt
Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, "Muhtıra önerisini Yalman verdi'' diyen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamalarına yanıt verdi.
Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamalarının ardından dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Hürriyet gazetesine konuştu.
 
Hilmi Özkök'ün, ''2003'te yaptığımız toplantıda muhtıra önerisini Yalman verdi'' sözlerine açıklık getiren emekli Orgeneral Aytaç Yalman, söz konusu toplantıda komutanların endişelerini dile getirdiklerini belirtti ve "Darbe, darbe planı gibi kelimelerin kesinlikle telaffuz edilmediğini'' söyledi.
 
Yalman, şöyle konuştu:
 
''9 yıl önce vuku bulan bu toplantıda ne konuşulduğunu kelime kelime hatırlamam mümkün değildir. Ancak o gün içinde bulunulan durumdan duydukları endişelerini ifade ettiklerini söyleyebilirim. Toplantıda darbe, darbe planı gibi kelimelerin telaffuz edilmediğini kesinlikle ifade edebilirim.
 
İfade edilen Ayışığı ve Yakamoz isimli planlar nisan veya mayıs ayında Hilmi Paşa tarafından bana gösterildi. Bilgimin olup olmadığı soruldu. Ben de bilgimin olmadığını kendisine ilettim. Kendisi de 'Ben de öyle tahmin etmiştim' dedi."
 
Aytaç Yalman, toplantıda ''muhtıra'' kelimesini söylediğini hatırlamadığını ifade etti.
 
''Muhtıra kelimesini söylediğimi hatırlamıyorum. Böyle bir teklif yapmam zaten söz konusu değil. Nitekim sayın emekli Orgeneral Hilmi Özkök tarafından bu husus belirtilmiştir.
 
Esasen söylenen kelimeye ne anlam yüklendiği ve nasıl ifade edildiği önemlidir. Bu nedenle adımın darbe ile özdeşleşmiş bir kelimeyle anılmasından duyduğum rahatsızlığı belirtmeliyim''
 
Emekli orgeneral Aytaç Yalman, hayatı boyunca yasal sınırlar içerisinde hareket ettiğini de vurguladı.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com