Yalova'da yerel seçim sonuçlarına itiraz

Yalovada yerel seçim sonuçlarına itiraz
AK Parti Yalova Milletvekili Coşkun: "İl Seçim Kuruluna itirazımızı yaptık. İlçe Seçim Kurulu itirazları değerlendirildi ve onun da sonuçlarını aldık. Yasal haklarımızı kullanıyoruz"

YALOVA (AA) - AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkanlığı seçimine yapılan itirazlar sonucu CHP'nin adayı Vefa Salman'ın 6 oy farkla birinci olmasına ilişkin, "İl Seçim Kuruluna itirazımızı yaptık. İlçe Seçim Kurulu itirazları değerlendirildi ve onun da sonuçlarını aldık. Yasal haklarımızı kullanıyoruz" dedi.

Partisinin Belediye Başkan adayı Yakup Bilgin Koçal ve İl Başkanı Mustafa Pehlivan ile Yalova Adliyesi'ne gelen Coşkun, İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesini verdi.

Coşkun, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, itirazlar nedeniyle daha önce 120 sandıkta oyların yeniden sayıldığını hatırlattı. Kalan sandıklardaki oyların da sayılması talebiyle itiraz dilekçesini İl Seçim Kuruluna sunduklarını belirten Coşkun, şöyle devam etti:

"İl Seçim Kuruluna itirazımızı yaptık. İlçe Seçim Kurulu itirazları değerlendirildi ve onun da sonuçlarını aldık. Yasal haklarımızı kullanıyoruz. Tahmin ediyorum kurul yarın toplanacak ve kararını verecek. İnşallah Yalovamızı rahatlatacak ve artık seçimi de sonlandıracak bir karar çıkacaktır. İnanıyoruz ki partimizin lehine karar çıkacak. Bu anlamda bütün sandıklarda geçersiz sayılan oylar incelenmiş olacak."

Bir gazeteci, Coşkun'a, İl Seçim Kurulundan kendileri aleyhine sonuç çıkması durumunda Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) müracaat edip etmeyeceklerini sordu. Bunun üzerine Coşkun, "YSK'da olan hakkımızı da kullanacağız. Orada daha başka çalışmalarımız var. Elbette ki onlar da kullanılacaktır" diye konuştu.

- "Bu tür yaklaşımları doğru bulmuyoruz"

Muhalefetin, itiraz başvurusu yapmaları nedeniyle kendilerini eleştirdiğini söyleyen Coşkun, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin açıklamalarını hatırlattı. Onun, "Niye itiraz ediyorlar, niye kabul etmiyorlar" diye adeta kendilerine kızdığını vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

"Ortada büyük bir fark yok. Bir oy, iki oy, 5 oy... Şu anda seçimin sonucunu belirleyen 5 oy. Tabii ki mücadelemizi sürdürüp yasal hakkımızı kullanacağız. Bundan bizim Yalova'yı yermek gibi başka türlü bir niyetimiz asla yok. CHP'nin, ülke genelinde çok açık farkla kaybettiği yerlerde itirazları var hatta 'İstanbul ve Ankara'yı yeniden sayalım' diyorlar. Onun için bu tür yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Bize tanınan, yasaların, kanunun tanıdığı hakları kullanıyoruz ve sonuna kadar da kullanacağız. Elbette ki sonuca hepimiz katlanacağız."

Seçimin iptalinin gündemlerinde olup olmadığı yönündeki soruya ise Coşkun, "Bugünkü müracaatımızda maddi hataların incelenmesi, geçersiz oyların, geri kalan sandıkların sayılması var. Daha sonraki aşamada da tabii ki çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz" yanıtını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com