Yalova'daki seçimle ilgili YSK'ya yapılan başvuru

Yalovadaki seçimle ilgili YSKya yapılan başvuru
AK Parti Yalova İl Başkanı Pehlivan: "Türkiye'nin gözü Yalova'nın üzerinde. Bildiğiniz gibi YSK, haklı gerekçelerle yaptığımız başvuruyu kabul etti. Bu konuda İlçe Seçim Kuruluna direktiflerini bildirecek"

YALOVA (AA) - AK Parti Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan, kentteki seçimle ilgili Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yaptıkları itiraza ilişkin, ''Türkiye'nin gözü Yalova'nın üzerinde. Bildiğiniz gibi YSK, haklı gerekçelerle yaptığımız başvuruyu kabul etti. Bu konuda İlçe Seçim Kuruluna direktiflerini bildirecek" dedi. 

Pehlivan, partisinin Merkez İlçe Konferans Salonu'nda, AK Parti Yalova Belediye Başkan adayı Yakup Koçal, İl Kadın Kolları Başkanı Melek Dedecan ve partililerin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, YSK'nın, AK Parti'nin Yalova'daki seçim sonuçlarına yaptığı itiraz üzerine, İlçe Seçim Kurulundan oy kullanma ehliyeti olmadığı halde oy verenlerin tespit edilmesini istediğini söyledi. 

YSK'nın İlçe Seçim Kuruluna göndereceği kararın sonucunu beklediklerini belirten Pehlivan, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin gözü Yalova'nın üzerinde. Bildiğiniz gibi YSK, haklı gerekçelerle yaptığımız başvuruyu kabul etti. Bu konuda İlçe Seçim Kuruluna direktiflerini bildirecek. Şu an itibariyle öğrendiğimize göre talimat buraya gelmemiş. Ondan dolayı süreç devam ediyor. Başkanlık sürecinin devam ettiği siyasal bir ortamda, hukuk dışı bazı gerekçelerle netleşmediği ortamda, AK Parti olarak bugün yapılacak meclis toplantısına katılmama kararı aldık. Çünkü hukuki anlamda meşruluğu tartışılabilecek bir başkanın başkanlığında toplanacak meclisin de meşru olmayacağını düşünüyoruz. Süreç bugün de sonuçlanabilir, yarın da sonuçlanabilir. Süreç bitene kadar toplantıya katılmayacağız. Çünkü yapılacak meclis toplantısında bir takım kurulların belirlenmesi söz konusu. Belediye başkanının tartışıldığı mecliste, bu kurulların da neye göre belirleneceği bizim için henüz daha net değil. Bu konuda kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettik."

 

-"Bunlar hukuk tanımıyorlar"

 

Seçimlerin tekrarıyla ilgili süreçte muhalefet milletvekilinin yaptığı çirkin saldırıların halen devam ettiğini öne süren Pehlivan, şu ifadelere yer verdi:

"Bizim bir belediye meclis üyemizin bir akrabasının, engelli olan bir akrabasının oy kullandırıldığını iddia ediyor. Ömer Nergis'in ismini kullanıyor. Çok çirkin bir saldırıdır bu. Çünkü yaptığımız tespitlerde Ömer Nergis'in dayısının oğlu olan E.K'nın, evine CHP'li meclis üyelerince gidildiği, oradan belge temin edilmeye çalışıldığı ve Ömer Nergis'in dayısının o giden CHP'li meclis üyelerine 'oyumuzu zaten size verdik. Bu deşifre olursa yeğenimizle aramız bozulur. Bu nedenle rahat bırakın, ismimizi kullanmayın' dediğini de biliyoruz. O engelli kardeşimizin CHP'ye oy kullandığını biliyoruz. Bunlar somut, belgelenmiş şeyler. Biz belgesiz olan hiçbir şeyi iddia etmedik, isim kullanmadık. Biz de isim kullanabilirdik. Biz de CHP'li meclis üyelerinin engellilerle bağından bahsederken o isimlerin kim olduğunu söyleyebilirdik ama yapmadık. Yine o kişiyle ilgili belgeyi, Ömer Nergis'ten değil Adalet Bakanlığından çıkarttık. Oradan öğrendik o kişinin oy kullandığını. Bu da böyle biline."

 

- "Muhalefet tarafından siyasetin Türkiye'de kirletilmeye çalışıldığının göstergesi"

 

"Bunlar hukuk tanımıyorlar. Bunların adalete güveni hiç yok" diyen Pehlivan, şöyle devam etti: 

"İşlerine geldiği zaman 'adalet bizim tek güvencemiz' diyorlar. İşlerine geldiği zaman da adaletin baskı altında olduğunu, yanıltılabileceğini, belge ve bilgi çalınabileceğini iddia ediyorlar. Bunlar doğru şeyler değil. Bu artık birileri tarafından, özellikle muhalefet tarafından siyasetin Türkiye'de kirletilmeye çalışıldığının göstergesidir. Dolayısıyla son bir haftada yapılanların takdirini Yalova kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz."

 

-AK Parti Yalova Belediye Başkan adayı Koçal

 

Koçal ise "YSK'ya verilen 63 kişilik listede 4 sınıf vardır. Bir tanesi zihinsel engelliler, bir tanesi sandık başkanı ve görevlileri, bir tanesi 2 asker, bir de ölülerle ilgili. Bunların durumları farklıdır. Özürlülerle ilgili seçmen listesinde Adalet Bakanlığıyla yapılan çalışmayla engelli olması yetmiyor, mahkeme tarafından vasi çıkartılmış olanların YSK tarafından hukuksuzluk olarak değerlendiriliyor. Asker ve ölü olanların, özellikle son 2 ayda ölmüş olan vatandaşlarımızın seçmen listelerinde varlığının bir şüphe olarak başvurduk" diye konuştu.

 

-"Seçmen olmayan birinin oy atması tam hukuksuzluktur"

 

Yalova'da seçmen olmayan ama sandık başkanlığı ve görevlisi olarak atanan insanların olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

"Bunlar somut. Bunların kim oldukları belli. Bunların hangi partiler tarafından belirledikleri belli. Seçmen olmayan birinin oy atması tam hukuksuzluktur. YSK'nın iptal gerekçelerinden bir tanesidir. Biz yine seçmen listelerini karşılaştırarak seçmen listelerini yaptık. Bunun sonucu ortaya çıkan tablo önümüzde 7 sandık başkanının seçmen olmadığını, 30'a yakın da sandık görevlisinin seçmen olmadan, partiler tarafından, o partiler içinde de AK Parti yoktur. Çoğunluğu CHP ve MHP'den olmak kaydıyla oraya verilmiştir. 25-30 civarında olan sandık görevlisini hepsini de itirazımıza yazmadık. Nedeni de şudur, bunların içinden sadece 7 tanesinin nerenin seçmeni olduğunu belirlediğimiz için 7 kişi için itiraz verdik. Geri kalan 20'ye yakın sandık kurulu üyesinin isimler ve TC kimliği ile çakıştıramayıp, nerenin seçmeni olduğunu belirleyemediğimiz için onların ismini vermedik. İsmini verdiğimiz 7 tane sandık kurulu üyesi somuttur. Kimi Çınarcık, kimi Çiftlikköy, kimi bir köyde seçmenken Yalova'da merkezdeki sandık kurullarında görevlendirilmiş. Burada oy atmaları mümkün olmayan insanlar ve isimleri de bellidir. Şark kurnazlığı yaparak böyle bir hile durumunu bize yöneltmeye çalışmaları bir ahlaksızlık örneğidir."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com