Yamaç Paraşüt Şampiyonası Eskişehir'de!

Yamaç Paraşüt Şampiyonası Eskişehir'de!
"2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası", Eskişehir'de kortej yürüyüşüyle başladı

'2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası', Eskişehir'de kortej yürüyüşüyle başladı.
İl Sağlık Müdürlüğü önünde başlayan yürüyüşe; şampiyonaya katılan Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Japonya, Bulgaristan, Litvanya, İngiltere, Slovenya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Romanya ve Rusya olmak üzere 13 ülkeden 68 sporcu katıldı.
Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Vilayet Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından yaptığı konuşmada, uçmanın ve gökyüzünü fethetmenin insanların akıllarını çok eski zamanlardan beri meşgul ettiğini belirterek, Galata Kulesi'nden İstanbul Boğazı'nı geçip Üsküdar'da Doğancılar'a inen Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişisi olduğunu anlattı. Uçma sevdasının insanları kanatlı balonlardan, uçaklara kadar getirdiğini ifade eden Kılıçlar, 'Küreselleşen dünyada uçmak insanların
hayat kalitesine büyük katkı sağladı. Uçmak hayata yeni boyutlar katarken, sporun en keyifli dallarını da doğurdu. Hava sporları hayata renk katan uğraşlar olarak her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. 2'nci Avrupa Yamaç Paraşütü Şampiyonası'nın Eskişehir'in İnönü ilçesinde yapılmasından kıvanç duyuyoruz. Bu yıl 13 ülkeden 68 sporcu katılıyor. Yerli ve yabancı sporcular İnönü semalarında renk cümbüşü meydana getirecek. Aynı zamanda kente ilk kez gelen gökyüzü tutkunlarının yerdeki güzelliklerimizi görmesini
istiyorum' dedi.
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım da ülkenin sayılı havacılık tesislerinden olan THK İnönü Eğitim Merkezi'nde yerli ve yabancı sporcuları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şampiyona kapsamında maddi ve manevi katkılar sağlayan Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.
Öte yandan Tepebaşı ilçe Belediyesi temizlik işçilerinden oluşan Eko-Show Ritim Grubu ve halk oyunları ekibi birer gösteri sundu. Gösterilerin ardından Piiz Grubu da Vilayet Meydanı'nda konser verdi.
Bugün yürüyüşle başlayan 2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası, THK İnönü Eğitim Merkezi'nde 31 Temmuz'da sona erecek.

-THK GENEL BAŞKANI YILDIRIM'DAN İNÖNÜ İLÇESİNE YÜKSEKOKUL VE PİST MÜJDESİ -
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, 13 ülkeden 68 sporcunun katıldığı 2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Eskişehir'in İnönü ilçesine sivil havacılık yüksekokulu açılacağı ve pist yapılacağı müjdesini verdi.
Dün kent merkezinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşüyle başlayan ve Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Japonya, Bulgaristan, Litvanya, İngiltere, Slovenya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Romanya ile Rusya'dan 15'i bayan 68 sporcunun katıldığı 2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası'nda, bugün sabah THK İnönü Eğitim Merkezi'nde ilk atlayışlar yapıldı. Bayan sporcuların ilgi çektiği şampiyonayla ilgili açıklama yapan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, 2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası'nın büyük
bir organizasyon olduğunu, hem bölgenin turizminin daha da canlanmasına, ekonomisine katkıda bulunmasına sebep olurken, hem de havacılık sporuna gönül verenleri buluşturduğunu söyledi.
Türkiye Yamaç Paraşüt Milli Takımı'nın şampiyonada ilk 5 takım arasında yer almasını beklediklerini kaydeden Yıldırım, Türkiye'nin yamaç paraşütü konusunda mevcut tepeleriyle çok zengin bir ülke olduğunu vurguladı.
THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, önemli eğitim merkezlerinden birinin olduğu İnönü'ye bir sivil havacılık yüksekokulu açılması ve pist yapılması için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.
2. Avrupa Yamaç Paraşüt Hedef Şampiyonası, 31 Temmuz'da gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek.

-2. AVRUPA YAMAÇPARAŞÜT HEDEF ŞAMPİYONASI'NDA KORKUTAN KAZA-
Eskişehir'in İnönü ilçesinde düzenlenen '2. Avrupa Yamaçparaşüt Hedef Şampiyonası'nda bir Türk sporcu tepeden atlayış yaptığı esnada rüzgarın kesilmesiyle yere düşüp hafif şekilde yaralandı.
Türk Hava Kurumu (THK) tarafından 24-31 Temmuz tarihleri arasında organize edilen ve 13 ülkeden 15'i bayan 68 sporcunun katıldığı şampiyonada bugün atlayışlara geçildi. Türkiye'yi temsil eden yamaçparaşüt milli takımında yer alan Türk sporcu Funda Cici, THK'nın Eskişehir'in İnönü ilçesindeki Eğitim Merkezi'nin C Tepesi'nden atladı. Cici, bu esnada rüzgarın aniden kesilmesiyle 50 metre aşağıda yere düştü. Hafif şekilde yaralanan bayan sporcuya ilk müdahaleyi, tepede hazır bekleyen 112 Acil Servis ekibi ve
THK yetkilileri yaptı. Sedyeyle yamaçtan yukarıya çıkarılan Funda Cici, ambulansa götürüldü. Daha önce dünya şampiyonluğu kazandığı bildirilen yamaçparaşütçü Cici, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Kaza sebebiyle atlayışlara kısa bir süre ara verildi.
THK yetkilileri ise söz konusu olaya rüzgarın aniden kesilmesinin sebep olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com