'Yan çizme demokrasisi bu'

'Yan çizme demokrasisi bu'
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Recep Erdoğan’la Kenan Paşa aynı kişidir. 12 Eylül’de Evren veto ediyordu milletvekillerini şimdi de Recep Erdoğan veto ediyor. Biz tutuklu olan arkadaşlarımıza af istemiyoruz, ayrıcalık istemiyoruz. İstediğimiz şey y

İnce, partisinin Yalova il binasında basın toplantısı düzenledi. AKP Hükümetine eleştiriler yönelten İnce, AKP’nin dış politikada Türkiye’nin itibarının arttığı yönündeki söylemlerin gerçek dışı olduğunu ifade etti. İnce, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanını parmağıyla çağıran bir ABD Başkanı Obama var. Burada mı itibar arttı? İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad seni iki gün kapısında bekletti. Burada mı itibar arttı? NATO Genel Sekreterliği'nde posta koymuştu Başbakan, ‘Roj TV kapatılacak, Hz. Muhammed’e hakaret edilen karikatür nedeniyle özür dilenecek’ demişti. Bunların hiçbirisi olmadı. Tıpış tıpış gitti NATO Genel Sekreterliğinde oy kullandı. Böyle dış politika da itibarlık mı olur. Mavi Marmara’da yurttaşlarımız öldürüldü özür bile dilenmedi” dedi.

OECD ülkelerinde bebek ölümlerinde, çocuk yaşta evlilik oranında, çocuk yoksulluğunda, kayıt dışı işçi çalıştırmada Türkiye’nin Dünya birincisi olduğunu belirten İnce “Böyle bir ortamda nasıl itibarımız arttı” diye sordu. İnce, ABD’ye gıkını çıkartamayan bir Başbakanımız var. ABD askerlerimizin kafasına çuval geçirdi, Uludere’de ABD istihbaratıyla atılan bombalar sonucunda 35 vatandaşımız, çocuklarımız öldü Başbakan sesini yine çıkartamadı. Böyle mi itibarımız arttı?” dedi.

Türkiye’nin tek adamla yönetildiğini, canı sıkıldığında istediği kişiyi değiştiren hakim ve savcıları atayan bir Başbakan'ın olduğunu söyleyen İnce, “Eğer tüm bunlar olmazsa kişiye özel kanun çıkartan bir Başbakan var. Yargıya verilen talimatla milletvekillerini içerde tutuluyor. Silivri Faşist hukukla AKP yargıyı kuşatmıştır” dedi. Milletvekillerinin Silivri cezaevinde AKP tarafından ”rehin” tutulduğunu söyleyen İnce, “Milletvekilleri halkın özgür iradeleriyle seçilmiş ve YSK tarafından onaylanmış milletvekilleridir. Zonguldak’ta CHP 146 bin oy aldı ve iki Milletvekili çıkardık. Haberal’a düşen oy sayısı 73 bin, Balbay’a düşen oy ise 69 bin. Bu milletvekilleri tutuklu ama 2003 seçimlerinde Siirt’te aday olan Recep Erdoğan’a düşen oy sayısı ise 18 bin. İşte Türkiye’nin geldiği ileri demokrasi anlayışı bu. 70 bin oy alan içerde, 18 bin oy alan Türkiye’yi yönetiliyor şimdi. Bu kafa 12 Eylül kafasıdır. Recep Erdoğan’la Kenan Paşa aynı kişidir. 12 Eylül 1980’den sonra paşalar veto ediyordu milletvekili adayını. Şimdi de Recep Erdoğan veto ediyor. Biz tutuklu olan arkadaşlarımıza af istemiyoruz, ayrıcalık istemiyoruz. İstediğimiz şey yargılansınlar ama tutuksuz yargılansınlar. Tutuklu milletvekilleri AKP’nin rehinesi değildir. Aklını başına almalıdır, nankörlük yapmamalıdır. 2003’te Recep Erdoğan’ın milletvekili olması için anayasa değiştirdik biz. Üstelik bu değişikliğe ben de oy verdim. Bu kadar nankör bir demokrasi olamaz. Yan çizme demokrasisi bu. İleri demokrasi değil. İleri faşizm bu” diye konuştu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com