“Yanan bizdik, siz kömür sandınız!”

“Yanan bizdik, siz kömür sandınız!”
Zonguldak’taki Kozlu işletmelerine ait kömür ocağında meydana gelen ve 8 işçinin hayatına mal olan kazaya CHP’den tepki geldi.

Kazayı AKP’nin iş bilmezliği olarak tanımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Sönen ocakların, kaybedilen hayatların sorumluluğunu almak yerine “Madenciliğin kaderinde bu var.” diyebilen bir Başbakan’ın, “Onlar güzel öldüler.” diyen bir Bakan’ın olduğu bir ülke, gelişmiş bir ülke olamaz” dedi.
 
Yaptığı açıklamada taşeronlaşmanın hızla sürdüğünü vurgulayan Akkaya şunları söyledi;
 
TTK’nın Kozlu İşletmesi, pek çok maden işletmesinde olduğu gibi, bir taşeron firma tarafından işletilmektedir. Bu firma, 2010 yılında: "Biz maden firması değiliz; inşaatçıyız. Sendika filan bilmeyiz!" diyerek, kendi ağızlarından maden işinden anlamadıklarını itiraf etmiştir. Bu firmanın iş sağlığı ve güvenliği denetimlerine uymadığına ilişkin çeşitli şikâyetler de mevcuttur. Fakat ülkenin dört bir yanında desteklenen taşeron firmaların sebep oldukları acılar ortadayken, taşeronlaşma hızını kaybetmeden devam etmektedir.
 
Zonguldak’ta yaşanan patlama sonucunda hayatını kaybeden madencilerimiz de ne yazık ki taşeronlaştırmanın nelere mal olabileceğinin acı birer örneğidir.  Bu tablo, para ve kar hırsına teslim olmuş AKP hükümetinin, işçi sağlığını önemsemeyen bir anlayışın yarattığı ızdırap dolu bir tablodur.
 
Yaşanan tüm iş kazalarının %98’inin basit önlemler alınarak ortadan kaldırılabileceği, risk haritası çıkarmak suretiyle pek çok ölümün engellenebileceği, taşeronlaşmayı yok ederek ve sendikalaşmanın önünü açarak hayatların kurtarılabileceği bir durumda, bunların tam zıddını yapmak ölümlere ortak olmak demektir.
 
“Yanan bizdik, siz kömür sandınız.” diye haykıran bütün maden işçilerinin başı sağ olsun. Kömürün karasını alınlarına onur vesikası olarak süren tüm madencilere ve ailelerine sabır diliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, iş cinayetleri son bulana kadar mücadele etmeye, kaybedilen canların, yaşanan acıların hesabını sormaya kararlıdır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com