'Yandaş Felaket!'

'Yandaş Felaket!'
Yandaş medya strateji değiştirdi. Penguen belgeselleri gösterip sessiz kalmak yerine insanların acılarını görmezden gelerek gerçekleri örtmeye çalışıyorlar.

Manisa Soma'da meydana gelen büyük felaketle ilgili süreci ekranları başında seyredenlerin acıları, verilen saptırılmış haberler, yapılan kalitesiz yorumlar yüzünden bir kez daha katlandı.

ORHAN KURAL REZALETİ

CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in konuğu olan Prof.Orhan Kural'ın Soma maden şirketini aklamaya çalışan sözleri tepki çekti. Kural'ın bununla da yetinmeyip, karbonmonoksitten ölümlerin "tatlı tatlı" olacağını söylemesi sosyal medyada Orhan Kural'a yönelik çok sert ifadelerin paylaşılmasına neden oldu. Kural'a tepkiler kısa sürede TT listesine girdi. Buradaki yayının ardından gece boyunca çeşitli kanallara bağlanan Kural yanlış anlaşıldığını anlatmaya çalışsa da başarılı olamadı.

YANDAŞLARIN GERÇEĞİ ÖRTME ÇABALARI

Bu arada Hükümet'in uzun saatler ölü ve yaralı sayıları hakkında net bilgi vermemesi de tepki çeken diğer bir konuydu. Manisa'nın MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ürgen CNN Türk yayınına telefonla bağlanıp, 157 ölü açıklaması yapınca, özellikle yandaş medya bu açıklamayı karartmak için elinden geleni yaptı. Bu saatlerde Ülke TV'de, Ersoy Dede'nin sunduğu, kanalın Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk'ün de konuk olduğu "Bıçak Sırtı" adlı programda ilginç gelişmeler yaşandı. Programa telefonla bağlanan Manisalı gazeteci Cevdet Uyar, kendisinin hastaneleri dolaştığını ve hastane koridorlarının işçi cesetleriyle dolu olduğunu anlattı. Uyar madenden çıkartılan ceset sayısının o an itibariyle 200 civarında olduğunu belirtti. Göçük altında halen kurtarılmayı bekleyen yüzlerce madencinin bulunduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Program ekibi verilen bu şok bilgiler karşısında ne diyeceklerini bilemezken, bu defa da yayına AA İzmir Bölge temsilcisi Sabri Çelebioğlu bağlandı. Çelebioğlu, kendilerinde yerel gazeteci Cevdet Uyar'ın verdiği bilgileri doğrulayacak bir bilgi olmadığını anlattı. AA temsilcisi Çelebioğlu, ajansa ait 10 muhabirle olay yerinde olduklarını ama bulundukları süre içinde hiç ceset görmediklerini ifade etti. Bu sözleriyle gazeteci Uyar'ı da  yalanlamış oldu.

VE ÇOK ACI GERÇEKLER

Ancak kısa bir süre sonra Bakan Taner Yıldız'ın canlı yayındaki açıklaması geldi. Yıldız ilk belirlemelere göre 151 kişinin öldüğünü, 1'i ağır 76 kişin de yaralı olduğunu söyledi. Bakan ayrıca o an itibariyle içeride 277 kişinin de mahsur durumda bulunduğunu anlattı. Bizzat AKP'li Bakan'ın yaptığı bu açıklamalar yandaşların "gerçeği perdeleme" çabasını da sonuçsuz bırakmış oldu. (KKO)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com