Yandaş medyaya resmi kıyak

Yandaş medyaya resmi kıyak
Reklam Harcama Raporları, tartışma yaratacak şok bir gerçeği ortaya çıkardı...

Reklamda aslan payı gizli sahibinin Başbakan olduğu söylenen Star ve Kanal 24'e gidiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği gazete ve TV reklamlarında aslan payını Star Gazetesi ve Kanal 24 alıyor. Nielsen tarafından hazırlanan Reklam Harcama Raporları'na göre yandaş medyada aslan payı gizli sahibinin Başbakan Erdoğan olduğu söylenen Star gazetesi ve Kanal 24 Televizyonu'nun. Hükümete yakın isimlerin yönettiği Star, gazete tirajlarındaki yüzde 3.5'luk payına karşılık, kamunun kontrolündeki siyasi reklam pastasından yüzde 12 pay alıyor. Star, geçen yıl 85 bin sütun hükümete yakın kamu kurum ve kuruluşu ilanı aldı. İlanların geliri en az10 liralık sütun santim fiyatı düşünüldüğünde 850 bin lirayı aşıyor.

Kamu bankaları önde

Yurt gazetesinin haberine göre; 2011 yılında 694 bin sütun santim reklam veren kamu kurumları ya da kamu iştirakli şirketler arasında reklam veren olarak Vakıfbank, Halkbank, Emlak Konut, TOKİ, Özelleştirme İdaresi, THY, TTNet, Türk Telekom, Avea, İBB, TURSAB, Ziraat Bankası ve SGK dikkat çekiyor.

Benzer biçimde ratingleri çok düşük olduğu için ölçülemeyen Kanal 24, hükümet etkisiyle dağıtılan siyasi reklam yarışında birinci, 2011 yılında 740 bin saniye siyasi reklam alan Kanal 24'ün haber kanalları içindeki payı yüzde 17. İlk dört kanala Kanal 24, TvNet, Ülke TV ve Samanyoluhaber'e verilen reklamların miktarı ise diğer 10 kanalın toplamından daha fazla. haber kanalları içinde en çok izlenen ve binde 3 civarında ratinge sahip olan NTV, Habertürk ve CNN Türk reklam pastasdından Kül Kedisi kadar bile pay alamıyor.

Dikkat çekici olan Star'ın gazete ilanlarında Sabah, Zaman, Yeni Şafak, Türkiye, Bugün ve Yeni Akit gibi yandaş medya içinde bir yıldız gibi parlaması. Hükümet ve cemaat yanlısı Taraf Gazetesi ise bavulla belge alsa da aynı cömertliği reklam pastasında göremiyor.

Habertürk de avantajlı

Habertürk Gazetesi de siyasi reklam pastasında tirajına oranla iyi pay alanlardan. Habertürk, Telekom'un en fazla ilan verdiği ikinci gazete ve kendisinden fazla satışa sahip Zaman, Posta, Hürriyet ve Sabah'tan önde. Habertürk'ün aldığı sadece Telekom ilanları Milliyet ve Posta'nın aldığı ilanlar kadar. Vakıfbank ve Emlak Konut ise Sabah'ı tercih ediyor.

Aslında sütun-santim ya da saniye tek başına aktarılan kaynağı açıklamakta yeterli değil. Aslında açıklanması gereken bu yolla kaç lira aktarıldığı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com