Yandım, Yakarım, Su Ver Anne

Yandım, Yakarım, Su Ver Anne
Şanlıurfa'da düzenlenen isot yarışması, isotlara verilen birbirinden ilginç isimlerle dikkat çekti.

Şanlıurfa’da belediye tarafından ‘En güzel acımızı arıyoruz’ sloganıyla düzenlediği yarışmada yılın en acı ve en lezzetli yöreye özgü acı biber olan ‘isot’u belirlemek için jüri üyeleri ter döktü.

104 isotun yarıştığı yarışmada birbirinden ilginç isimlerin verildiği isotlar, yarışmanın düzenlendiği Mutfak Müzesi’nde gülüşmelere neden oldu.
Şanlıurfa Belediyesi tarafından ;’En Güzel Acımızı Arıyoruz’ sloganıyla isot yarışması düzenledi. Şanlıurfa mutfağının yöresel tatları arasında yer alan isot yarışması için 104 kişi başvurdu. Şanlıurfa Mutfak Müzesi’nde düzenlenen yarışmada jüri üyeleri en acı ve en lezzetli isotu belirlemek için ;kendilerine ayrılan masada yerlerini aldı. ;Kadınlar tarafından hazırlanan ve küçük plastik kaplar içerisine konulan isotlara birbirinden ilginç isimler verilerek jüri masasına konuldu. Yöresel şivede kullanılan sözcüklerin çoğunlukta kullanıldığı isot yarışmasında bazı ilginç isimler söyle;

YANDIM, YAKARIM, SU VER ANNE

‘Haho’, ‘İsotun kralı’, ‘Zehir’, ‘Zıkkım’, ‘Yeme yanında yat’, ‘Yaktı beni’, ‘Yandım’, ‘Yakarım ‘Su ver ane’, ‘Kül oldum’, ‘Karabüyü’, ‘Kerbela’, ‘İlacım benim’, ‘Yıktı geçti’, ‘Ataş düştü’, ‘Ağzım yandı’, ‘Acımı anlayın’, ‘ Bahtım acı’, ‘Ağlatırım’, ‘Bahtım acı’, ‘Doyumsuz tat’, ‘İyi ki varsın’, ‘Damarımdaki kansın’, ‘Gelin olasan’, ‘İsotçu’, ‘Bittim’, ‘Bela’, ‘yemiyen pişman’, ‘Acına dayanmaz’, ‘Yemesem olmaz’, ‘Tehlikeli madde’, ‘İlacım benim’, ‘Acımı anlayın’, ‘Şakası olmaz’, ‘Kör olasan gelin.’
“ZIKKIMI TADIN

Yarışmada jüri üyeliğini yapan Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Kültür Müdürü Necmi Karadağ, Hasan Hayırlı, Reşit Pehlivan, Ali Asım Duygun, Ahmet Asoğlu’ndan oluşan jüri üyeleri, üreticilerin getirdikleri isotları, renk, koku, ;lezzet, tuzluluk, yağlılık, renk, nem ve tadına göre değerlendirmeye başladı. İsot yarışması için görevlendirilen jüri üyeleri, zaman zaman zor anlar yaşadı. İsotların kokusuna bakan ve 104 isodu tet tek ;tadarak inceleyen jüri üyeleri karar vermekte büyük zorluk çektiler. İsotların ismine göre değerlendirme yapan jüri üyeleri, zaman zaman isotların tadına bakmak için bir ‘zıkkım’ ver tadına bakalım demesi gülüşmelere neden oldu. Acı nedeniyle boncuk boncuk ter döken jüri üyeleri bol ;su, çay ve meyve yiyerek rahatlamaya çalıştı. Şişelerle su içen jüri üyeleri, birinciyi belirlemekte hayli zorlandı. Yarışma sonucunda dereceye giren ‘Urfa Güzeli’ rumuzlu Dursun Canbek birinci, ‘Kör olasan gelin’ rumuzlu Ayşe Özenoğlu ikinci, ‘Yemiyen pişman’ rumuzlu Şükriye Ay ise üçüncü olarak dereceye girdi. Dereceye giren isot üreticilerine önümüzdeki günlerde düzenlenecek ödül töreninde para ödülünün yanı sıra plaket verileceği bildirildi.

“En güzel acımızı arıyoruz” sloganıyla yapılan ;isot yarışması hakkında bilgi veren Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İsot’ demek ‘Urfa’ demektir. Biz bu bağlamda Diyarbakır yoluna ‘İsot heykelini’ diktik. İsot yemeğe lezzet veren en önemli malzemedir. Urfa’nın çiğköftesi, kebabı yemeği lezzetliyse bu isodun sayesindedir. Urfa isodun anavatanıdır’ dedi. Jüri üyeliğini yapan Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe acı isotları seçmekte çok zorlandığını ifade ederek şöyle konuştu. ‘Bugün zor bir görev yapıyoruz. Ben acıyı seviyorum. Burada her doğan çocuk Urfa isoduyla tanışır. Sütten kesilen çocuğun ilk ağzına konulan yiyecek arasında Urfa biberidir’ diye konuştu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com