Yangın söndürme uçakları uçamıyor!

Yangın söndürme uçakları uçamıyor!
Ormanlar cayır cayır yanarken THK’nın 11 müdahale uçağı çalışmıyor.

Orman yangınlarının en yoğun sezonunda, Türk Hava Kurumu'nun (THK) filosundaki M-18 Dromader tipi 11 yangın söndürme uçağı görev yapamıyor. Tek motorlu, 2 ton su kapasiteli bu uçaklar, yangının başlangıcında hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor.
Geçen yıl sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yaptığı denetlemeler sırasında bulduğu çok sayıda aksaklık nedeniyle THK'nın bakım yetkileri askıya alınmıştı. Yaklaşık 7 aydır gerekli düzenlemenin tam yapılamaması nedeniyle SHGM bakım yetkilerini THK'ya geri vermedi.
 
UÇAKLAR YERDE BEKLİYOR

Yetkisinin olmaması nedeniyle THK bakım hizmetini başka şirketlerden almaya başladı. Ancak, bu durum en çok filodaki tek motorlu M-18 Dromader uçaklarını vurdu. Bek (kuyruktan) tekerlekli, Polonya yapısı bu uçak üzerinde uzmanlaşmış, yüksek uçuş saatine sahip 15 pilot orman yangınlarının çok sık yaşandığı bu günlerde yerde bekliyor.

Orman yangınlarına karşı farklı havadan müdahale teknikleri uygulanıyor. Sarp arazilerde, su noktalarından uzak olan ormanlarda tek motorlu uçaklar farklı noktalara konuşlanıp hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Göl veya deniz kenarındaki büyük orman yangınlarında ise yine THK'nın işlettiği CL215 amfibik yani hem suya hem de karaya inen uçaklar ile söndürme helikopterleri kullanılıyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com