Yangın söndürülemiyor!

Yangın söndürülemiyor!
Muğla Milas İlçesi'nde bu sabah çıkan ve rüzgarın da etkesiyle hızla büyüyen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılırken, ilçenin üstünü duman kapladı.

Olukbaşı Köyü Akdağ Mevkiisi'nde, saat 06.30 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangına Muğla, Milas, Yatağan, Kavaklıdere ve Bodrum Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 6 helikopter, 3 uçak, 18 arazöz, 4 iş makinesi ve çok sayıda su tankeri ile 160 orman işçisi müdahale etti. Yaklaşık 80 orman köylüsünün de söndürme çalışmalarına yardımcı olduğu yangın sarp ve kayalık alanda olması sebebiyle ekipler güçlükle müdahale ediyor.  

Milas Kaymakamlığı tarafından bölgedeki su tankerleri, vidanjör ve traktörler yangın alanına yönlendirilirken, çıkan yoğun duman Milas'ın üzerini kapladı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın yaklaşık 8 hektarlık alanda etkisini sürdürüyor. Ekipleri yangını kontrol altına almak için yoğun çaba sarfediyor. 

"KASITLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım,  Milas'ta çıkan orman yangınının kısmen kontrol altına alındığını belirterek,  “Yangın iki farklı noktadan aynı anda başladı. Bu nedenle arkadaşlarımız  yangında kasıt olduğunu düşünüyor” dedi.

Milas'ın Olukbaşı köyünün Akdağ mevkisinde, sabah saatlerinde iki farklı  noktada aynı anda başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen  yangına müdahale çalışmaları sürüyor.

Yangına, 3 uçak, 8 helikopter ile Muğla, Aydın, Milas, Yatağan,  Kavaklıdere, Bodrum, Köyceğiz orman işletme müdürlüklerine bağlı arazözlerle  müdahale ediliyor. Yaklaşık 200 orman işçisinin de yer aldığı söndürme  çalışmalarına, vatandaşlar da katılıyor. Ekipler, yangının çıktığı bölgede iki  nokta dışında alevleri kısmen kontrol altına aldı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, AA muhabirine, yangının sabah  saatlerinde bir dere yatağındaki iki farklı noktadan aynı anda başladığını  belirterek, “Arkadaşlarımız bu nedenle yangında bir kasıt olduğunu düşünüyor. Bu  konuda çalışmalarımız sürüyor. Bölgede etkili olan şiddetli rüzgar ekiplerin  çalışmasını güçleştiriyor” dedi.

Yıldırım, yangının havadan ve karadan yapılan yoğun müdahaleyle kısmen  kontrol altına alındığına işaret ederek, “Ekiplerimiz hala duman çıkan iki  noktada çalışmalarını sürdürüyor. Çok kısa bir süre içerisinde yangını tamamen  kontrol altına alacağımızı düşünüyorum. Yangına toplam 11 hava aracı ile müdahale  ettik. İlk tespitlerimize göre, yangında yaklaşık 10 hektarlık bir alan zarar  gördü” diye konuştu.


  
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com