Yangınla mücadele eğitim semineri

Yangınla mücadele eğitim semineri
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü personeline Yangınla Mücadele Eğitim Semineri verildi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü personeline Yangınla Mücadele Eğitim Semineri verildi.
Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk Başkanlığında Koruma Şube Müdürü Hamdi Şenyuva ve Telsiz Teknisyeni Özkan Türker tarafından Gediz Orman İşletme Müdürlüğü Konferans Salonunda verilen Yangınla Mücadele Eğitim Seminerine, İşletme Müdürlüğünde görevli 38 yangın işçisi, 12 yangın gözetleme kulecisi ve işletme şefleri katıldı.
Gediz Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen'in de hazır bulunduğu eğitim seminerinde, ilk önce Telsiz Teknisyeni Özkan Türker tarafından Telsiz ve Araç Takip Sistemlerinin kullanımı ve bakımı konularında bilgisayar desteğinde teorik bilgiler verildi.
Seminerin ikinci bölümünde ise, Koruma Şube Müdürü Hamdi Şenyuva tarafından İlk Yardım, Orman Yangınlarıyla Mücadele ve Korunma Tedbirleri, Gözetleme, Haberleşme, Koruyucu Malzemeler ve Kullanımları konuları ayrıntılı şekilde anlatıldı.
Konuşmaların ardından eğitime alınan personele hitaben bir konuşma yapan Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk, hava sıcaklıklarının artmaya, rutubetin de düşmeye başladığı şu günlerde yangın riskinin fazla olduğu bir döneme girildiğini söyledi.
Verilen eğitimin yangınla diret olarak mücadele edecek olan elemanların eğitimi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk, öncelikle yangına ilk müdahalenin büyük önem taşıdığını, yangının büyümesi halinde ise söndürmenin güçleştiğini, hatta kontrolden de çıkabildiğini dile getirdi.
Orman Bölge Müdür Yardımcısı Öztürk, 'Orman yangınlarıyla mücadelede ilk önce iyi bir haberleşme sistemi kurulmalıdır. Bu alanda görev yapan personelimiz bağlı bulunduğu merkeze doğru ve hızlı bilgilendirme yapmalıdır. Orman yangınlarının söndürülmesinde ise can güvenliği çok önemlidir. Bu nedenle Orman İşletme Müdürlüğü tarafından sağlanan koruyucu baret, maske, yangına dayanıklı örme başlık, yangın battaniyesi gibi malzemelerin yerinde ve zamanında kullanımı ve bakımını kesinlikle öğrenmelisiniz. Ayrıca arazöz kullanan arkadaşlarımız soğukkanlı davranmalı ve kaza riskini artırmamalıdır. Tam donanımlı ve bilinçli şekilde yapacağımız yangınla mücadele herkes için başarı getireceği gibi mal ve can kaybını da önlemiş olacak' dedi.
Daha sonra açık alanda Arazöz ve Su İkmal Araçlarının Kullanılması, Su ve Köpük Kullanımı, İleri Sürüş Tekniği, Arazözde Bulunması Gerekli Malzemeler, Ekiplerin Denetlenmesi, Kullanılan Malzemelerin Tespiti, Yangınla Doğrudan ve Dolaylı Mücadele Teknikleri konularında pratik eğitim verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com