Yanlış gözlük kullanımı göze zarar veriyor

Yanlış gözlük kullanımı göze zarar veriyor
Gözlüklerin sık aralıklarla açılıp, düz bir zemine konulan saplarının düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor.

Gözlüklerin sık aralıklarla açılıp, düz bir zemine konulan saplarının düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor.
Gözlüklerin yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.
Uzmanlar, yaptığı açıklamada, 'Yanlış gözlük kullanımı gözde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle gözlük kullanan vatandaşların, gözlük takarken bazı kurallara uyması, bazı alışkanlıkları edinmesi gerekmektedir' dedi.
Uzmanalar, gözlüğü takıp çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kılıfına ve kılıfsız olarak cebe, çantaya konulurken ortaya çıkan bazı zorlamaların gözlüğün ayarlarını ve ömrünü etkileyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
'Oluşan deformasyonlar hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hoş olmayan, olumsuz sonuçlar doğurur. Deforme bir gözlük cilde pişik ve kızarıklık gibi zararlar verir. Çerçevedeki kaykılmalar kulak arkası, şakaklar ve burun üzerinde ağrı oluşturur. Görme fonksiyonlarını etkiler. Astiğmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye, yorgunluğa ve baş ağrısına sebep olabilir. Yani gözlüğün yanlış kullanımı, buna bağlı olarak ortaya çıkan deformasyon, ciddi göz bozukluklarına neden olabilir.'
Tüm bu olumsuzlukları gidermek için gözlük kullananların gözlüklerini kullanmadıkları zaman dıştan sert içten kadifemsi koruyucu bir kılıfla muhafaza edilmesi gerektiğini anlatan uzmanlar, ayrıca gözlük saplarının açılıp, düz bir zemine konularak, sapların düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Uzmanlar, sap açıklarının gövde ile tam dik açı oluşturmasının önemli olduğunu belirterek, 'Sap vidalarının gevşemesi, sapların camlara çarparak çizik ve matlık oluşmasına sebep olacaktır. Camlarda silmekle çıkmayan lekeler, özel temizleyicilerle çıkarılmalıdır. Bunlar temin edilemezse şampuanla camlar ovalanır. Bol su ile durulanarak tekrar bezle kurulanır. Gözlüklerin en çok yanlış silme ve temizleme nedeniyle deforme oldukları unutulmamalıdır. Gözlük, yüze takıldığında burun köprüsünün tam ortasından dikine bir düzlem bulunduğu var sayılarak, sağ ve sol gövdelere bakıldığında her iki tarafa simetrik olmalıdır' açıklamasında bulundu.
Gözlüğün sap uzunluklarının uçları ve büküm yerlerinin kişinin yüz yapısına uygun olması gerektiğini belirten uzmanlar, menteşe ve cam vidalarının uygun sıklıkta olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com