Yanlış mezar yüzünden dostlar birbirine küstü

Yanlış mezar yüzünden dostlar birbirine küstü
77 YAŞINDAKİ YAŞLI KADININ İKİ OĞLU “ANNEMİZ SON GÜNLERİNİ HASTALIKLARDAN EZİYET İÇİNDE GEÇİRDİ. VEFAT EDİNCE HUZURA KAVUŞTU DERKEN MEZARINDA BİLE RAHAT EDEMEDİ.” DEDİ. İLK MEZARIN SAHİBİ ALİ OĞUL: “ MEZAR YERİ TAPULU MALIMIZ. ARAMIZD

77 YAŞINDAKİ YAŞLI KADININ İKİ OĞLU “ANNEMİZ SON GÜNLERİNİ HASTALIKLARDAN EZİYET İÇİNDE GEÇİRDİ. VEFAT EDİNCE HUZURA KAVUŞTU DERKEN MEZARINDA BİLE RAHAT EDEMEDİ.” DEDİ. İLK MEZARIN SAHİBİ ALİ OĞUL: “ MEZAR YERİ TAPULU MALIMIZ. ARAMIZDA SESSİZCE HALLEDECEKKEN ORTALIĞI KARIŞTIRDILAR.AİLE VE TİCARİ İTİBARIMIZI SARSTILAR”
İHSAN TUNÇOĞLU AKİS HABER
Kütahya'ya 150 km. uzaklıktaki Simav ilçesinde meydana gelen olayda, taraflar birbirlerine kırgın. 77 yaşında ölen Ummuhan Sevgi'nin 2 oğlu Halis Sevgi ve Hikmet Sevgi olaydan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduklarını belirterek “Annemiz mezarında bile rahat edemedi” diyerek hayıflandılar. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Halis Sevgi ve Milli Eğitimde şef olarak çalışan Hikmet Sevgi şöyle konuştular: “Mezarda aile kabristanı olduğuna dair bir tabela yoktu. Biz orayı boş görünce annemizi defnettik. Sonra bu yanlışlık anlaşılınca Ali Oğul'a giderek “Burası sizin tapulu malınız ise, istediğiniz kadar para verelim. Sadece bu mezar yerini sizden satın alalım. Annemizin cenazesine eziyet etmeyin. Sonra bu davranışınız için vicdan azabı çekersiniz. Bakın bizler dostuz. Kasıtlı olmadı. Tabela yoktu. Nuh deyip peygamber demediler. Oysa biz bu aile ile birbirini seven-sayan dosluk içindeydik. 'Alın cenazenizi götürün. Yoksa hakkımızı helal etmeyiz' dediler. Biz anlayışla karşıladık. Bunun üzerine biz cenazeyi 1 gün sonra çıkarıp, Yeni Mahalle mezarlığına defnettik. Zavallı annemiz hayatının son günlerini kalp, damar, karaciğer, böbrek hastalıklarından dolayı eziyet çekerek geçirdi. Vefat edince Allah kurtardı, artık huzura kavuştu, mekanı cennet olsun, rahat uyusun derken, maalesef rahat edemedi. Vicdan azabı çekiyoruz.”dedi

-HALİS SEVGİ ANNEMİ EVİMDEN GÖRÜYORDUM TESELLİ BULUYORDUM. ŞİMDİ ARTIK GÖREMİYECEĞİM -
Halis Sevgi “Çok üzüldüğüm bir konu daha var” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Annemin bir gün kaldığı Cuma mahalle mezarlığı yüksek bir yerdeydi. Benim evimde karşı tepede yüksek bir yerde. Gece boyunca annemi seyredip, dualar okudum. Annem sağlığında benimle yaşıyordu. Bu nedenle birbirimiz daha çok severdik. Gece-gündüz evimden annemin yattığı yeri göreceğim diye teselli buluyordum. Şimdi yeni mezarı da güzel. Belediye mezarlığı Yeni Mahallede. Ancak annemi artık evimden göremiyeceğim için üzgünüm.” Dedi.

-MEZAR SAHİBİ ALİ OĞUL: “ ORTALIĞI KARIŞTIRIP, PATIRTI KOPARDILAR. AİLE VE TİCARİ İTİBARIMIZ SARSILDI”-
Mezar sahibi Ali Oğul ise kendilerini savunarak “ Sessizce kalması gereken bir konuyu bütün ilçe halkı duydu. Ortalığı birbirine kattılar. Bu dostluğa yakışır mı? Biz kendilerine durumu izah ettik. Bu mezar yeri bizim. Dedemiz 1984 yılında Belediye'ye 1000 M2 arsa hibe etmiş. Bu 1000 M2 nin 200 M2 sini Belediye fen işleri teknisyenleri dedemin talebi üzerine bize mezar yeri olarak tahsis ettiler. İşte elimizde yazılı mühürlü belge ve imar çapı var.”dedi.

-AİLE VE TİCARİ İTİBARIMIZ SARSILDI-
Simav Ayakkabıcılar Çarşısında ayakkabı mağazası olan Ali Oğul “ Bu olayı duymayan kalmadı. Biz Simav da tanınmış ve saygın bir aileyiz. Dedem rahmetli bu dükkanı 1922 yılında açmış. Yani tam 90 yıllık ticari itibarımız söz konusu. Zira bizi; yaşlı bir kadını mezarından çıkarıp, eziyet eden
anlayışsız, insafsız bir konuma düşürdüler. Oysa gerçek bu değil. Biz de çok üzgünüz. Gerçekten kendileri iyi bir dostluğumuz vardı. Bu dostluğu bozdular. Bilhassa kardeşlerden Salih Sevgi bizim dükkana geldi kapıyı vurup çıktı. Kapıyı adeta suratımıza çarptı gitti.” dedi.

-ÇOK KALABALIK BİR AİLEYİZ, BİZE ANCAK YETECEK-
Ali Oğul, çok kalabalık bir aile olduklarını belirterek şunları söyledi: “ Biz Çok kalabalık bir aileyiz. Kardeşler, damatlar, halalar, teyzeler, çocuklar. Yani 100 m2 aile mezarı bize ancak yetecek. Eğer yer müsait olsaydı Rahmetli Ummuhan Annenin orada yatmasına izin verirdik. 1 lira bile para almazdık. Ama kim aile mezarlığını başkalarıyla paylaşır? Lütfen Simav halkı bize anlayış göstersin. Aile mezarlığını yabancılarla paylaşmak isteyen kimse yoktur. Burada bizim bir hatamız yok.”şeklinde konuştu.

- 2010 YILINDA YİNE YANLIŞLIKLA BİR CENAZE DEFNEDİLMİŞ-
Ali Oğul, geçen yıl yine buraya yanlışlıkla bir cenazenin defin edildiğini belirterek: “ 27 Nisan 2010 tarihinde aile mezarlığımıza yanlışlıkla bir cenaze gömüldüğünü duyunca Belediye'ye dilekçe vererek, bu konuda görevli işçilere talimat verilerek önlem alınmasını istedik. Belediye uygun gördü. Ama 1 yıl içinde aynı yanlış tetkrarlandı. Çok üzgünüz.” Dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com