Yanlış sünnete dikkat!

Yanlış sünnete dikkat!
Uzmanlar, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış sünnetlerin, çocuklarda ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Uzmanlar, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış sünnetlerin, çocuklarda ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.
Okulların kapanmasına yakın bir dönemde bir çok ailenin küçük yaştaki çocuklarının sünnetini yaptırmaya hazırlandığını belirten Çocuk Cerrahi Uzmanları, sünnet konusunda aileleri uyardı. Sünnetin cerrahi bir müdahale olduğunu ve genel anestezi altında cerrahi yöntemlerle yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, en uygun sünnet döneminin yeni doğan dönemi ile 6 ay ve 1,5 yaş aralığı olduğunu, 7 yaşından daha büyük ve çevreyle sözlü iletişime geçebilen, okul çağındaki çocukların ise lokal anestezi altında ve steril bir ortamda, cerrahi yöntemlerle sünnet edilebileceğini ifade etti.
Uzmanlar, 2 ve 6 yaş aralığındaki çocukların psikolojik sorun görülebileceğini bu nedenle bu yaş gruplarındaki çocuklarda sünnetten kaçınılmasını önerdiklerini söyledi. Uzman olmayan, düşük ücret karşılığı sünnet yapanların hatalı operasyonlara neden olduğunu ifade eden Çocuk Cerrahi Uzmanları, bu hataların çocuğun ilerleyen yaşlarında onarılmaz yaralara yol açabileceğini söyledi.
Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış sünnetlerde derinin fazla ya da az bırakılması, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyonların karşılaşılabilecek problemlerden bazıları olduğunu ifade eden uzmanlar, 'Ayrıca çocuğun ilerleyen yaşlarında ağrılı ereksiyon, erken boşalma, penis eğrilikleri gibi ciddi tıbbi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sünnetin uzman kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir. Bu nedenle aileler çocuklarının sünnetini mutlaka uzman kişilere yaptırmalıdır.' dedi.
Çocuk Cerrahi Uzmanları, hatalı sünnetin önüne geçilebilmesi için çocuklarını sünnet yaptırmak isteyen ailelerin Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Polikliniği'ne müracaat edebileceğini belirtti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com