'Yanlışlıkla' ağaç katlettiler

'Yanlışlıkla' ağaç katlettiler
Diyanet'e verilen arazide ağaç katliamı yaptılar

Büyükçekmece'de, yeşil alanken Diyanet'e devredilen alanda, cami yapımı için sabaha karşı çok sayıda ağacın kesilmesine semt sakinleri büyük tepki gösterdi. Cami yaptırma derneğinin başkanı ise "İşçiler yanlışlıkla kesmiş, çok üzüldüm" diyor.

Büyükçekmece’de Alkent 2000 mahallesinde yeşil alanken plan tadilatı yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen araziye yapılacak cami nedeniyle, 200 ağaç önceki gün sabaha karşı gelen işçiler tarafından kesildi.

Semt sakinlerinin tepkisi üzerine ağaçların gün aydınlanmadan kesildiği belirlenirken Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı, Ak Parti Arnavutköy Belediye Başkan aday adayı Ali Bakaner, “İşçiler yanlışlıkla kesmişler, kesildiklerini görünce ben de çok üzüldüm” dedi.

60-70 YILLIK AĞAÇLARDI

Planlarda daha önce yeşil alan görünen ve çoğu 60-70 yıllık çam ağaçlarıyla kaplı arazinin bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından plan tadilatı yapılarak yeşil alandan çıkarıldığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği anlaşıldı. Araziye cami yapmak isteyen Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurarak arazinin kendilerine tahsis edilmesini istedi. Semt sakinleri buna tepki göstererek ağaçların kesilmemesi için kampanya başlattı. Önceki gün araziye gelen dernek yöneticileri ve işçiler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 77 ağacı kesmek için izin aldıklarını ve kesilen yerde cami inşaatının yapılacağını bildirdi. Komşu sitelerde oturanların tepkisi üzerine herhangi bir işlem yapmadan bölgeden ayrıldılar.

SABAHA KARŞI KESTİLER

Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği üyeleri bugün sabah saatlerinde 10 kişilik bir ekiple ağaçların bulunduğu alana geldi. Alkent 2000 sitesinin güvenlik görevlilerinin uyarılarına rağmen dernek üyeleri ağaç kesme makineleri ile alandaki 200 ağacı gövdesinden kesti. Olay üzerine site sakinleri alana gelerek yetkililere haber verdi. Ağaçların kesildiği alanın bitişiğinde bulunan Çamlıca Sitesi Yöneticisi Tahsin Özden, ağaçlara zarar verilmeden başka bir alana yapılacak camiye kendilerinin de destek vereceklerini belirterek, “Geçen hafta dernek başkanı Ali Bakaner ve diğer dernek üyeleri yanımıza gelerek bu alana cami yapacaklarını söyledi. Biz buna karşı çıktık. Çünkü bu alanda bulunan ağaçları site sakinleri dikti. Biz de dernek görevlilerine caminin başka bir yere yapılmasını söyledik. Yine site çevresinde başka bir yere yapılsaydı, biz de camiye destek olurduk. Ama ağaçların kesilmesi hiç hoş olmadı” dedi.

YEŞİL ALANI İMARA AÇTILAR

Alkent 2000 Mahallesi Muhtarı Banu Eraslan ise kesimden kendilerinin haberdar edilmediğini belirterek “Geçen günlerde kesmeye geldiklerinde biz karşı çıktık. Bugün habersiz olarak gelip kesmişler. Bu alan önceden yeşil alandı. Dernek üyeleri belediyeye başvurarak bu alana cami yapılması için izin almışlar. Bu iznin ardından şimdi de ağaçları kesmişler” dedi.

Semt sakinlerinin şikayeti üzerine bölgeye gelen belediye ekipleri tutanak tuttu. 77 Aağacı kesmek için izin almalarına rağmen 200 ağacı kesen dernek yöneticileri kaymakamlığa çağırıldı.

‘AĞAÇLAR YANLIŞLIKLA KESİLDİ’

Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Bakaner, ağaçların yanlışlıkla kesildiğini belirterek, “Biz işçilere ağaçların yerlerinden sökülüp site yönetiminin göstereceği başka bir yere dikilmesini emrettik. Bu işçilerde durumu yanlış anlayıp gidip ağaçları kesmişler. Biz dernek olarak sadece ağaçların yerlerini değiştirme talimatı verdik. Şimdi kesildiklerini öğrenince çok üzüldüm. Biz kesilen ağaçların kat kat fazlası kadar ağaç dikeceğiz. Bununla ilgili görüşmeler yaptık” dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com