Yanukoviç Rusya'da basın toplantısı düzenledi

Yanukoviç Rusyada basın toplantısı düzenledi
Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç, Rusya'nın Rostov şehrinde basın toplantısı düzenledi

MOSKOVA (AA) - Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalefetin, üç AB ülkesi dışişleri bakanlarının katılımyla imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmediğini ileri sürerek, "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Ukrayna'da devlet başkanlığından azledilen ve yaklaşık bir haftadır nerede olduğu bilinmeyen Yanukoviç, Rusya'nın Rostov şehrinde basın toplantısı düzenledi. 

Yanukoviç, VertolExpo fuar merkezindeki "Ametist" salonundaki toplantıda, "Ukrayna'nın geleceği için, yönetimi güç ve korkuyla ele geçirenlerle mücadeleye devam edeceğim. Beni kimse devirmedi. Ukrayna'yı, şahsıma ve yakınlarıma gelen tehditler nedeniyle terketmek zorunda kaldım" diye konuştu.

Kiev'de 21 Şubat'ta muhalefet liderleriyle imzalanan anlaşmanın yerine getirilmediğini ileri süren Yanukoviç, "Muhalefet, üç AB ülkesi dışişleri bakanlarının katılımyla imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmedi" dedi.

Ortaya çıkan tüm sorunların çözüme kavuşması için referandum yapılmasını teklif eden Yanukoviç, "Ukrayna'da yaşananlar utanç verici. Ukrayna halkından tüm yaşananlar ve bunlara engel olamadığım için özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

-Kırım'da yaşanan gerginlik

Yanukoviç, Kırım'da yaşanan gerginliğe ilişkin "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Ukrayna'ya şahsının ve ailesinin can güvenliği garanti edildiği zaman döneceğini açıklayan Yanukoviç, 25 Mayıs'ta düzenlenecek başkanlık seçimlerinin yasal olmadığını ve seçimlere katılmayacağını bildirdi. 

- "Putin'in nasıl sustuğuna şaşkınım"

Rusya'nın, daha önce imzalanan anlaşmalar gereği Ukrayna'da yaşanan olaylardan sonra harekete geçebileciğini ve geçmesi gerektiğini savunan Yanukoviç, "Rusya bizim stratejik partnerimiz. Putin'in karakterini bilerek, halen sakin bir şekilde susmasına şaşkınım" değerlendirmesinde bulundu.

Yanukoviç, "Bugün yaşananların sorumlusu, ülkeyi kaos ve felakete sürükleyenlerdir. Suç, bugün yönetime gelenlerin, Maydan'ı komuta eden görünür ve görünmez güçlerin. Batı'nın temsilcileri ve Maydan'ı himaye eden ABD'nin" şeklinde konuştu.

- Toplantıyı Rus gazeteci yönetti 

Yanukoviç'in bir saati aşkın süren toplantısına Rus resmi haber ajansı İtar-Tass Genel Müdür Yardımcısı Mihail Gusman moderatörlük yaptı. 

Basın toplantısını 200'den fazla Rus ve yabancı gazeteci izledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com