Yanukoviç Rusya'dan dünyaya sesleniyor

Yanukoviç Rusya'dan dünyaya sesleniyor
Rusya’ya kaçan Ukrayna'nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, şu dakikalarda bir basın toplantısı düzenliyor. Rusya'dan dünyaya seslenen Yanukoviç, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Rus kenti Rostov-na-Donu'daki basın toplantısında konuşan Yanukoviç, "Ukrayna’nın geleceği için savaşacağım. Kimse beni iktidardan indirmedi. Kendi ve ailemin hayatı tehdit edildiği için Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kaldım" dedi.

25 Mayıs'taki seçimlerinde aday olmayacağını söyleyen Yanukoviç, "İktidar faşist azınlık tarafından ele geçirildi. Savaşmaya devam edeceğim" diye konuştu. Devrik lider, "Maidan eylemlerinden sonra terör, kaos, kanunsuzluk Ukrayna’ya geldi. Şu anda iktidarda olanlar korku ve şiddeti teşvik ediyor" dedi.

Yanukoviç, "İlk önce, (muhaliflerle imzalanan) 21 Şubat anlaşmasının şartlarına geri dönülmesinde ısrar edeceğim" ifadesini kullandı.

KIRIM'DAKİ OLAYLAR

Yanukoviç, "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Geçen hafta sonu Kiev'i terk eden ve hemen ardından partisinin güçlü olduğu Harkov kentinde televizyona çıkıp, istifa ettiği yönündeki haberleri yalanlarken görülen Yanukoviç, bugün düzenlediği basın toplantısıyla yaklaşık bir hafta sonra kamuoyunun karşısına çıkmış oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com