Yapay tavuk eti tartışılıyor

Yapay tavuk eti tartışılıyor
Bilim dünyası, uluslararası hayvan hakları örgütü Peta’nın yapay tavuk eti geliştirmek için yaptığı çalışmaları gün ışığına çıkaracak.

ABD’li ve Hollandalı bilim insanları, 5 yıldır bu projeyi hayata geçirmek için uğraşıyor. Şimdiye kadar yapay kırmızı et ve hindi eti üretmeyi başaran uzmanların 30 Haziran’a kadar yapay tavuk etini üretmesi bekleniyor.

Çığır açabilecek bu buluş karşılığında Peta, 1 milyon dolar ödül verecek. Fakat, şimdiye kadar üretilen tüm yapay etler, renksiz ve tatsız olduğu, dokuları da eksik kaldığı için uzmanlar, yağ ve yapay kanla renk verme işlemlerini tamamlamaya çalışıyor.

Hollanda’nın Maastricht Üniversitesi’nde 300 bin dolar bütçeyle geliştirilen yapay et, gerçeğinin tadına çok yaklaşmış fakat tavuk eti olmadığı için ödül alamamıştı. ABD’nin Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde ise hindi kök hücrelerinden yapay hindi dokuları elde edilmişti. ABD’nin Washington eyaletinde buluşacak olan araştırmacılar, geliştirdikleri yapay tavuk etinin yenilebilecek kıvama geleceğini öngörüyor.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com