''Yapı Denetimi'' semineri

''Yapı Denetimi'' semineri
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, ''Herkesin yaşam tarzına, yaşam standartlarına uyan ama rahat, bahçeli binalar yapalım'' dedi.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, ''Herkesin yaşam tarzına, yaşam standartlarına uyan ama rahat, bahçeli binalar yapalım'' dedi.
Vali Çiftçi, Ressam Ahmet Yakupoğlu Kültür ve Sanat Eğitim Merkezinde düzenlenen ''Yapı Denetim Kanunu ve Uygulamaları'' konulu bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de 5,9 büyüklüğündeki depremde konutların yüzde 55'i hasar görürken, başka ülkelerde deprem ve tsunaminin binalara fazla zarar vermediğini söyledi.
Bunun hem mühendislik sorunu hem de sosyal bir sorun olduğunu belirten Vali Çiftçi, şöyle konuştu:
''İlk etapta insanları eğitmemiz gerekiyor. Sadece bir denetim değil, insanlar üzerinde bir baskı unsuru değil, bunun gerekli olduğunu da burada yaşayan insanlara tek tek anlatmamız gerekiyor. Biz bunu anlatır ve ikna edersek, o zaman insanlar 'evet bu gereklidir, bina gerekli, yaşam daha önemli, yaşamımızın devamı için de binalarımızın daha sağlam olması lazım, zemini sağlam yerlere doğru çekilmemiz gerekiyor' diyebilir. Belediyelerin imara açacağı yerlerde bunlara dikkat etmeleri gerekli. Bu çok zor bir olay. Yani Simav, beldeler ve dört ilçede yeni yerleşim yeri bulmak, zemin etütlerini yapmak ve bunun uygun olup olmayacağına karar vermek ciddi zaman alıyor. Ancak yapmamız gerekiyor ve kendimizi de yenilememiz lazım. Bu sistemi revize edip, insanları yetiştirip yeni ve sağlam binalar yapmamız gerekiyor. Yeni binalar yapılırken eski binalarında check up'tan geçirilmesi gerekiyor. Bu sağlam mı, değil mi, birisinin denetlemesi lazım. Bunun aslında bilinçlendirilerek insanlar tarafından, Kütahyalılar ve Kütahya'da yaşayanlar, sizler gibi uzmanlara gidip binalarının ne kadar sağlam olduğuna baktırmalı. Hem siz yapı denetimcilerine hem de bize ciddi işler düşüyor. Bizim işimizde yaptığımız işlerde en iyisi en güzelini en sağlamını yapmamız lazım. Herkesin yaşam tarzına, yaşam standartlarına uyan ama rahat, bahçeli binalar yapalım.''
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Sadık Durak, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanlığı uzmanlarından Hasan Zehir ve Adem Sankur tarafından sunumlar yapılan seminere, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Akkaya, bazı daire müdürleri, siyasi partiler, ilgili odalar ve yapı denetim şirketlerinin temsilcileri katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com