“Yapılandırılmada2 Mayıs son gün"

“Yapılandırılmada2 Mayıs son gün"
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürü Fevzi Gökçe, kamu alacaklarının yapılandırılmasında son günün 2 Mayıs olduğunu hatırlatıp, " Bugüne kadar yapılan en kapsamlı yapılandırma Kanunundan bütün borçlu vatandaşlarımızın yararlanması temennimizdir

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürü Fevzi Gökçe, kamu alacaklarının yapılandırılmasında son günün 2 Mayıs olduğunu hatırlatıp, ' Bugüne kadar yapılan en kapsamlı yapılandırma Kanunundan bütün borçlu vatandaşlarımızın yararlanması temennimizdir'dedi.
Gökçe, kanun hakkında şunları söyledi: 'Çırak, stajyerler ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme eğitimine katılan kursiyerler genel sağlık sigortası kapsamına alınmışlardır. Ülkemizde Sosyal Güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerdeki işyerlerinde çalıştırılmak üzere yurt dışına götürülen Türk işçilerinin bu sürede ödedikleri isteğe bağlı sigorta primleri 4/b yerine 4/a kapsamında sayılmıştır. Böylece bu kişiler 9000 gün yerine 7200 gün prim ödeme sayısı üzerinden emeklilik haklarına kavuşmuşlardır. Tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan 65 yaşını geçmiş olanlar talepte bulunmaları halinde sigortalılık kapsamından çıkabileceklerdir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki süreler için kısmi süreli çalışanlara çalıştıkları aya ait eksik sürelerine borçlanma imkanı getirilmiş ve bu tür borçlanmalar 4/a kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilmiştir. Kurum tarafından objektif kriterlere göre belirlenecek kapsama giren işverenler, gereksiz kırtasiyecilik doğuran bir yükten kurtarılarak ay içinde 30 günden az çalıştırdıkları kişilere ilişkin 'ispatlayıcı belgeleri' Kuruma sunmak yükümlülüğü kaldırılmıştır.
Sigortalı çalıştıran işverenlerin aylık prim ve hizmet belgesini işyerine asma yükümlülüğü ile bu yükümlülüğe uymayan işverenler için öngörülen asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulaması da kaldırılmıştır. Yeşil kart verilen kişilerde hizmet akdi ile veya gelir vergisinden muaf esnaf yada çiftçi olarak çalışanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanma tarihinden itibaren yeşil kartları askıya alınacak, söz konusu çalışmaların sona ermesinden sonra başvuru veya başka bir işleme gerek olmaksızın yeşil kartları aktif hale getirilecektir.Bu kişilerle aynı hanede bulunmakla birlikte, bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayan aile bireylerinin ise yeşil kartları devam edecek ve çalışan kişinin bu çalışmalarından elde edeceği gelirleri söz konusu aile bireylerinin yeşil kartlarının devamında bir engel teşkil etmeyecektir. Ayrıca, Kamu kaynaklı meslek edindirme kurslarına katılanların kurs sürelerince yeşil kartlarının devam etmesi imkanı da getirilmektedir. 5510 Sayılı Kanundan önceki Sosyal Sigortalar Kanunlarına tabi olarak sigortalı olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kız çocuklarından, evlenme veya işe girme nedeniyle durumu değiştiği için bu statüden çıkmasından dolayı Genel sağlık sigortası hükümlerinden yararlanamayanlar, durum değişikliklerinin ortadan kalkması halinde, tekrar ilgili Kanunlara göre bakmakla yükümlü haline gelmeleri imkanı getirilmiştir. Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışma gün sayısı 10 günden az olan şoförler ile sanatçılar için en az asgari ücretin yüzde 32,5 'i oranında prim ödemeleri kaydıyla sigortalı olma imkanı getirilmiştir. Bu kişilerce ödenecek primler 2011 yılı için asgari ücretin 18 günlük tutarı üzerinden başlayarak ödedikleri primler ise 30 gün sayılacaktır.'
Kamu alacaklarının yapılandırılhması konusunda kurumlarına müracat edildiğinde görevlilerin vatandaşlara yardımcı olduklarını söyleyen Müdür Fevzi Gökçe, 'Bu düzenleme ile en düşük SSK ve Bağ-Kur aylıklarındaki artış oranı yıllık yüzde 21,70 oranında gerçekleşmiştir.Yapılandırmada son başvuru tarihi 2 Mayıs 2011 tarihi olup, bu haklardan faydalanmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı yapılandırma Kanunundan bütün borçlu vatandaşlarımızın yararlanması temennimizdir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com