“Yapılandırma tarihimizin en büyük yapılandırması”

“Yapılandırma tarihimizin en büyük yapılandırması”
Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, Tarihimizin en büyük alacak yapılandırılması olarak tanımlanan taslakta, hemen hemen tüm kesimlere hitap eden bir yapı olduğunu söyledi.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, Tarihimizin en büyük alacak yapılandırılması olarak tanımlanan taslakta, hemen hemen tüm kesimlere hitap eden bir yapı olduğunu söyledi.

ETO Başkanı Karacan yaptığı açıklamada, 'Birikmiş vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırmaya yönelik çalışma, iş dünyasını rahatlatacak çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Bu girişimin reel sektöre büyük bir motivasyon ve ivme kazandıracağına inanıyoruz' dedi.
ETO olarak bu kapsamlı çalışmaların sonuca ulaşması için destek vereceklerini belirten Karacan şöyle konuştu: 'Tüccar ve sanayicilerimizin bu imkânlardan haberdar olmaları ve faydalanmaları için çalışacağız. Bu çerçevede 120 milyar liraya ulaştığı tahmin edilen, birikmiş vergi ve prim borçları ile diğer kamu alacaklarının yapılandırılmasına yönelik hazırlanan çalışma üyelerimizin istek ve beklentilerini çok büyük ölçüde karşılamıştır. Temennimiz biran önce meclis gündemine alınarak yasalaşması olacaktır. Küresel ekonomik kriz sonrasında, kamu idaresi ile reel sektörü barıştırmak ve beyaz bir sayfa açmak açısından böyle bir adım, ekonominin büyüme sürecini de hızlandıracaktır. Hükümetimizin başlattığı bu adımların, özellikle KOBİ'lerimizde üretim, istihdam ve yatırım olarak ekonomiye geri döneceğine inanıyoruz' şeklinde konuştu.
Kanun; kapsamı daraltılmadan kamuya ait tüm alacakları (kesinleşen veya ihtilaflı olan) kapsayacak ve adaletli bir şekilde düzenlenmelidir diyen Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Kamu alacaklarının yeniden yapılanmasına ilişkin yasa tasarısı kapsamına; maliye, gümrük müsteşarlığı, SGK, il özel idareleri, TEDAŞ ve diğer özel dağıtım şirketleri, TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB'lerin girdiğini dikkate alındığında, kamuya borcu olan tüketiciden sanayiciye, öğrenciden esnaf ve tüccara varıncaya kadar toplumun geniş bir kesimini ilgilendiren borç yapılandırılması olarak kabul edilebilecektir. Söz konusu yasa tasarısı kişilerin devlete olan borçlarını ödemeleri için fırsat oluşturmalıdır. Yasa tasarısında incelenme ve tarhiyat safhasında olan işlemlere ait verginin % 50 si ve bağlı gecikme faizi, zammı ve cezası kaldırılırken (aynı husus ihtilaflı kamu alacaklar içinde geçerlidir) ve aynı şekilde incelenmiş ve inceleme sonucunu dava konusu etmemiş kişilerin vergileri aynen güncelleme oranında istenilmektedir. Kişiler arasında adaletsizlik yaratacak bu gibi hususların, yasalaşma sürecinde dikkate alınması gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu taslak vecibelerini zamanında yerine getirmeyen/getiremeyen kişi ve kurumları kapsamaktadır'dedi.
Karacan son olarak, 'Bir kısım tüccar ve sanayici kendisinin vecibelerini düzenli olarak yerine getirmesinden dolayı haksızlığa uğradığını düşünmektedir. Bunun için de acilen yapılması gereken bugüne kadar tüm vecibelerini günü gününe yerine getiren kişi ve kurumlar yasal düzenlemeler ile ödüllendirilmelidirler. SGK Kapsamında uygulamaya konulan bazı özendirici oran indirimlerinin öncelikle vergi mevzuatı olmak üzere tüm kamusal ödentiler içinde düşünülmelidir' diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com