'Yaptır aşını, arttır aşını' kampanyası

'Yaptır aşını, arttır aşını' kampanyası
Tarım İl Müdürlüğü tarafından 'Yaptır aşını, arttır aşını' sloganıyla şap aşılama kampanyası başlatıldı.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından 'Yaptır aşını, arttır aşını' sloganıyla şap aşılama kampanyası başlatıldı.
Tarım il Müdürü Bilgin Aydın, yılda iki defa düzenlenecek olan şap aşısı kampanyasının ilkini başlattıklarını söyledi. AB destekli 'Türkiye'de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi' kapsamında yapılacak olan 'İlkbahar yönemi şap aşılama kampanyasında, yaşı 2 aydan büyük olan tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şap aşısı olacağını belirten Aydın, 'Halk arasında 'tabak' olarak bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bir hastalıkhru. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, sütte yüzde 15, ette ise yüzde 10 verim kaybına sebep oluyor. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassastır. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların 6 ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır' dedi.
Aşılama kampanyasının, merkez ilçede Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü, ilçelerde ise Tarım İlçe Müdürlükleri tarafından yürütüleceğini ifade eden Aydın, 'Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Ayrıca aşı uygulanmamış hayvanların il ve ilçe dışına sevklerine müsaade edilmeyecek. Veteriner sağlık raporu verilmemektedir. Ayrıca hayvancılık teşvik ve desteklemelerinden de faydalanamamaktadır' diye konuştu.
Müdür Aydın, İlkbahar dönemi aşılama programı kapsamında, 'kuduz aşılama kampanyası' ile Bilecik'teki 6 bin kedi ve köpeğe aşı yapılacağını da dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com