"Yaptırımların Rus ekonomisine etkisi ciddi seviyede değil"

Yaptırımların Rus ekonomisine etkisi ciddi seviyede değil
Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Katırin, Batı'nın Ukrayna'yla ilgili yaptırımlarının Rus ekonomisini "doğal olarak etkilediğini" ancak kritik bir seviyeden söz edilemeyeceğini belirtti

ST. PETERSBURG (AA) - Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (TPP RF) Başkanı Sergey Katırin, Batı'nın Ukrayna'da yaşananlara ilişkin uyguladığı yaptırımların Rus ekonomisini etkilediğini ancak kritik bir seviyeden söz edilemeyeceğini söyledi.

Katırin, St. Petersburg'da devam eden ve Rusya'nın Davos'u olarak nitelenen 18. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF), Türkiye-Rusya ilişkilerini ve Batı'nın Rusya'ya aldığı yaptırım kararlarını AA muhabirine değerlendirdi.

ABD ile Rusya arasında ekonomik olarak yeterli ilişki olmadığını belirten Katırin, bu nedenle Washington'dan gelecek yaptırımların Rus ekonomisini etkilemeyeceğini anlattı.

AB ülkeleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğini kaydeden Katırin, "Ancak, Avrupa ülkelerinden daha ciddi yaptırımlar gelirse bunun hem Rus, hem de kendi ekonomileri açısından ciddi sonuçları olur. Özellikle finans alanında benzer yaptırımlar uygulanırsa, karşılıklı olarak daha ciddi etkilenmeler olabilir" dedi.

 

- Türkiye ile ilişkiler

 

Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirerek, ciddi bir hacim yakalayan ilişkilerin geleceğinin ticaretle sınırlı kalmaması gerektiğini, kısa bir süre önce büyük bir delegasyonla Türkiye'de bulunduğunu hatırlatan Katırin, "Ortak yatırım ve ticaret olanaklarını görüştük. Başarılı bir gezi oldu. Bazı projeleri hayata geçirmeye başlıyoruz, gelecekte de bu yönde adımlar atmaya devam edeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. 

Katırin, "İki ülke arasında çok ciddi ekonomik ilişkiler var ancak bununla beraber iki ülke yönetimleri arasındaki siyasi ilişkilerin ekonomiyi bu seviyeye taşıdığını söylemeliyim. Türk-Rus ilişkilerinin devamının sadece ticari ilişkilerle sınırlı kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Ortak üretim ve ortak yatırım konularında projeler ortaya konmalı" diye konuştu.

Son dönemde Ukrayna ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi gelişmelere değinerek, Rusya ve Türkiye arasında politik olarak çok fazla görüş ayrılığı olmadığını ifade eden Katırin, "Tabii ki bazı konularda dönemsel farklı düşünceler söz konusu ama bunun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri etkilediğini düşünmüyorum" dedi.

2014 Soçi'de olimpiyat hazırlıklarında Türk firmalarının büyük rol aldığını anımsatan Katırin, "mükemmel bir iş ortaya koyan, Türk firmalarına" bir kez daha teşekkür etti. 

Sergey Katırin, "Her zaman politikacıların kendi işiyle uğraşması ve ekonomiye engel yerine destek olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

 

-Katırin'den, AA Finans terminaline övgü 

 

Anadolu Ajansı  (AA) Finans terminalini takdirle karşıladığını, ekonomi ve finans alanında haberciliğe yatırım yapılmasının kendisini memnun ettiğinin altını çizen Katırin, "Ajansınızın 8 dilde yayın yapması çok geniş bir kitleye hitap edebildiği anlamına gelir, çalışmalarınızda başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com