Yaralı pınar hastalıklara şifa oluyor

Yaralı pınar hastalıklara şifa oluyor
Manisa’nın Demir Köyü’nün İrpekdere mevkisinde yer alan Yaralı Pınar kaynak suyu şifa arayanlarla dolup taşıyor.

Manisa’nın 100 nüfuslu 30 kilometre mesafedeki Demirci köyü, son yıllarda tarihinde hiç görmediği kadar insanla karşılaşıyor. Köyün bir buçuk kilometre mesafesindeki İrpekdere mevkiinde bulunan ve insanlar tarafından şifalı olduğuna inanılan Yaralı Pınar kaynak suyu, hastalığına şifa arayanların adresi haline geldi.
 
Manisa’nın Yuntdağı bölgesindeki Demirci köyünde kayaların arasından çıkan ve şifalı olduğuna inanılan kaynak suyu, yurdun değişik yerlerinden gelen birçok vatandaşın akınına uğruyor.
 
Muhtar Şaban Gözen, suyun yaraları iyileştirdiğini, böbrek taşlarını düşürdüğünü ve kansere iyi geldiğini söyledi. Şifalı olduğuna inanılan sudan içmek için yurdun birçok bölgesinden her gün yüzlerce vatandaşın köylerine geldiğini ifade eden Demirci Köyü Muhtarı Şaban Gözen, şöyle konuştu:
 
“Suyun tarihi bilinmiyor. Kayaların arasından kendiliğinden çıkıyor. 2’lik seviyesinde su çıkıyor. Debisinde azalma yok. Senelerdir aynı, ne artıyor ne azalıyor. Eskiden su, kaynadığı noktadan boşa akıp gidiyordu. 12 yıl önce bu noktaya bir havuz yaptık. Havuzun alt kısmına da musluk kurduk. Gelen vatandaşlar bidonları bu musluklardan dolduruyor. Ayrıca, muhtarlık olarak dışarıdan gelen yabancı vatandaşlara kolaylık olsun diye suyun bulunduğu araziye giden yolun çeşitli noktalarına yön levhaları yerleştirdik. Her gün onlarca araç geliyor. Rahatsızlığı olup da bu sudan içenler iyi olduklarını söylüyor. Bu zamana kadar gelenlerin hepsi, suyun şifalı olduğunu ve rahatsızlıklarına iyi geldiğini söyledi. Köyümüzden de rahatsızlığı olup bu sudan içerek iyi olanlar var. Bunu batıl bir inanış olarak değerlendirmemek lazım, şifanın nereden ve nasıl geleceği belli olmaz.”
 
TUZ VE KİREÇ YOK
 
Suyun bulunduğu alanda gönüllü olarak bekçilik yapan ve bölgenin temizlik işlerini yürüten Halil Palaz da, suda tuz ve kireç oranının çok düşük olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
“Benim nenemin nenesi 105 yaşında vefat etmiş. O bile bu suyun tarihini bilmiyor. Halk arasında” yaralı pınar” suyu diye geçiyor. Sudan içen herkes şifa bulduğunu söylüyor. Günde yüzlerce insan geliyor. Bu güne kadar herkes şifa bulduğunu anlattı. Tansiyon, şeker, prostat gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Böbrek taşlarını düşürüyor.”
 
İzmir’de ikamet eden ve rahatsız olan eşinin bir yıldır bu suyu içtiğini belirten Sabri Gürle de, şöyle dedi:
 
“Eşimin ses tellerinde ödem oluştu. Ameliyat oldu ama düzelmedi. Eşim yaklaşık bir yıldır bu suyu içiyor. Hastalığı geçti. Eşimin sağlığına kavuşması için her hafta sonu gelip buradan su aldım. Halen de alıyorum. Bu suyun iç organlara, idrar yollarına, mideye ve böbrek hastalıklarına hepsine faydası varmış.”
 
Manisa’da yaşayan Naim Albayrak da böbreğinde taş olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İltihap yapmış. Çok ağrı çekiyordum. Hastanede serum takıldı ama fayda etmedi. Bir yakınımın tavsiyesi üzerine bu çeşmeye geldim. Ağzımı musluğa dayayıp bir litreye yakın su içtim. Aradan 10 dakika sonra ağrı sızı kalmadı. O günden bu yana sürekli buradan su içiyorum.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com