Yaralı şahine, "uçma" eğitimi verildi

Yaralı şahine, uçma eğitimi verildi
Erzurum'da, yüksek gerilim hattına çarpması sonucu kanadı kırılan şahin, Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki tedavisinin ardından uçma seansları düzenlenerek, doğaya hazırlandı

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ / ÇAĞLAR SEFERTAŞ - Erzurum'da, yüksek gerilim hattına çarpması sonucu kanadı kırılan şahine, Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki tedavisinin ardından seanslar düzenlenerek, yeniden uçması sağlandı.

Kentteki bataklık alanda vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan şahin, Milli Parklar Erzurum Şubesi'ne teslim edildi. Şubeden görevlendirilen ekip, şahini Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ulaştırdı.

Kanadının kırık olduğu ve uçamadığı belirlenen şahine, bandajlama suretiyle kırık kaynatılarak tedavi edildi. Şahinin yeniden uçabilmesi için merkezde seanslar düzenlenerek, eğitimler verildi.

Tedavisinden sonra yaklaşık 15 gün süren uçma seansları sayesinde yeniden doğaya hazırlanan şahin, Erzurum'a getirilerek yeniden doğaya bırakıldı.

- "Şahinin yeniden uçması için eğitim seansları düzenlendi"

Milli Parklar Erzurum Şube Müdürü Mustafa Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralı şahinin nisan ayanın ilk haftasında Erzurum'da bataklık alanda yaralı olarak bulunduğunu, hayvanın yüksek gerilim hatlarına takılması sonucu kanadının kırıldığını ve tedavisinin Kars'ta yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Rehabilitasyon merkezine götürdük. Yaklaşık bir aydır oradaki uzman hocalarımız tarafından tedavisi sürdürüldü. Bu tedavi esnasında kanadında bir kırık olduğu ve uçamadığı tespit edildi. Kanadının kırığı yeniden kaynatıldı. Tedavisinin ardından şahinin yeniden uçması için seanslara geçildi. Yaklaşık 15 gün de uçma eğitimi verildi. Tamamen iyileştiğine kanaat getirildikten sonra doğaya salınmasına karar verildi. Bugün de hayvanımızı doğaya bırakıyoruz."

Şentürk, şahinin etobur olduğunu ifade ederek, tedavi sürecinde yoğun şekilde etle beslediklerini ve tedavisinin özenle yürütüldüğünü vurguladı.

Özellikle Erzurum bölgesinin yırtıcı hayvanlar bakımından oldukça zengin olduğuna dikkati çeken Şentürk, "Dünyada 13 tane kuş göç yolu var. Onlardan bir tanesi de Erzurum'dan geçiyor. Zengin kuş popülasyonuna sahibiz. İlimiz yırtıcılar arasında da çok önemli" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com