'Yardım çok, dağıtamıyorum'

'Yardım çok, dağıtamıyorum'
Kızılay bu kez de yardımı dağıtacak insan kaynağı olmadığı için sıkıntıda...

Van'da geçen hafta meydana gelen deprem felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken, Türkiye'nin dört bir yanından afetzedeler için gönderilen yardımların organizasyon bozukluğu nedeniyle ihtiyaç sahiplerine ulaşamadığı dikkat çekiyor.

Bölgeye ulaşan yardımların dağıtılması konusunda konuşan Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, 25 yıllık afetçilik hayatında yardımların hiç bu kadar çabuk geldiğini görmediğini belirterek, “Gönderenler sağolsunlar ama bir TIR'da 20 ton bulgur ve diğerinde ise 20 ton pirinç duruyor. Bunun gibi giyim yardımları da aynı şekilde. Bunları ayırıp halka dağıtacak insan kaynağımız olmadığı için yardımlar öylece bekliyor” diye konuştu.

MÜCADELE VERİYORUZ
Şu anda bölgede arama kurtarma döneminin devam ettiğini ifade eden Taşlı, bununla birlikte insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek döneme doğru hızla ilerlediklerini söyledi. Taşlı, havaların soğumasıyla birlikte çadır kurmanın yanı sıra yardımların dağıtılmasıyla ilgili mücadeleye giriştiklerini söyledi.

1000 KONUTLUK KONTEYNER KENT
Erçiş'e yönelik olarak evleri tamamen çökmüş ve ağır hasarlı olan ailelerin barınacakları 1000 konteynerlik konut ihalesine çıktıklarını ifade eden Taşlı, “21 metrekarelik bu konutlarda yatak ve oturma odaları ile tuvalet ve banyo olacak. 100 dönümlük yer belirlendi, biz altyapı çalışmalarını yaparken konteynerlerin gelmesini bekleyeceğiz. 45 gün içerisinde siparişler gelmeye başlayacak, 15 Aralık'a kadar kimse dışarda kalmayacak” diye konuştu.

TIR'LAR DOLU OLARAK BEKLİYOR
“25 yıllık afetçilik hayatımda yardımların hiçbir zaman bu kadar çabuk geldiğini görmedim” diyen Taşlı, ancak düzensizliğin ellerini kollarını bağladığını söyledi. Taşlı, “Deprem bölgesinde hayat çok zor, ne insan kaynağı ne de bir depo şansımız var. Yardımlar ne yazık ki TIR'larda bekliyor. Bunları ayırıp halka dağıtacak insan kaynağımız olmadığı için yardımlar öylece bekliyor” değerlendirmesiyle dikkat çekti.

MUHTARLAR ZORLA KABUL EDİYOR
Ömer Taşlı, gelen gıda yardımı paketlerinin bir aileye verilmek üzere düşünüldüğünde 5 kilodan fazla olmaması gerektiğini, giyimde ise yazlıklar yerine kış mevsiminde olduğumuzun unutulmaması gerektiğini belirtti. Bazı yardımları düzensiz olduğu için muhtarlara zor kabul ettirdiklerini ifade eden Taşlı, “Bir tarafta hızla soğuyan havaya karşı bir an önce çadır kurmak için zamanla yarışırken, diğer tarafta bunları mı ayıralım?” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com