'Yardım kampanyasına katılın' çağrısı

'Yardım kampanyasına katılın' çağrısı
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO), açlık ve kuraklıkla mücadele eden Afrika ülkelerine yardım amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) başlatılan kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO), açlık ve kuraklıkla mücadele eden Afrika ülkelerine yardım amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) başlatılan kampanyaya destek çağrısında bulundu.
Odadan yapılan yazılı açıklamada, TOBB'un, Türkiye genelinde 365 oda ve borsa, bunların üyeleri ve arzu eden vatandaşların katılımına açık bir yardım kampanyası başlattığı bildirildi.
40 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalı'dan birinin yetersiz beslendiği, son 60 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı Doğu Afrika ülkelerindeki bu durumun, çocuklar başta olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Bir ay sürecek kampanya için nakdi yardımlar, TOBB tarafından açtırılan Türkiye İş Bankası A.Ş TOBB Şubesi nezdindeki 'TOBB-Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı' adı altında 4375-333 numaralı lira hesabına (IBAN TR88 0006 4000 0014 3750 0003 33) yatırılabilecektir. Bu hesapta toplanan nakdi bağış tutarları, Ankara Valiliğinin denetimi sonrasında 2011/9 sayılı Başbakanlıks genelgesinde belirtilen banka hesap numaralarından birisine aktarılmak üzere, TC Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığının TC Ziraat Bankası Bilkent Plaza Şubesi nezdindeki TR86 0001 0017 6234 2869 8550 39 numaralı TL hesabına toplu olarak transfer edilecektir.
İslam dünyası açısından mübarek bir ayda gerçekleştirilecek bu yardımlarda, israfı önlemek açısından şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bağış ve yardımın ayni olarak yapılması halinde, düzenlenecek faturada bağışlanacak malın maliyet bedelinin esas alınarak hesaplama yapılması, fatura üzerine 'söz konusu mal bedeli Katma Değer Kanununun 17/2-b maddesi gereğince bedelsiz teslim edildiğinden KDV hesaplanmamıştır' notunun yazılması, faturanın Türkiye Diyanet Vakfı adına düzenlenmesi, mal ve muhteviyatının teslimi sırasında Türkiye Diyanet Vakfından 'iş bu mal ve muhteviyatı Afrika Açlık Felaketi Yardım Kampanyası kapsamında vakfımızca teslim alınmıştır' ibaresi teslim makbuzu alınması gerekmektedir. Kampanya kapsamında kabul edilebilecek ürünler, sıvı yağ (ayçiçeği yağı, kanola yağı, mısırözü yağı), toz şeker, un, makarna (çubuk), süt tozu (krema değil, klasik süt tozu), bebe bisküvisi, buğday yarması, tuz ve çocuk mamasıdır. Ürünlerin son kullanma tarihlerine en az 6 ay kalmış olmalıdır. Asgari yardım miktarı 1 ton olarak belirlenmiştir. 20 tona kadar yapılan yardımların limana ulaştırılması sorumluluğu odamıza ait olacaktır.''
Açıklamada, yardım malzemelerinin gönderileceği adres ve kampanyaya ilişkin diğer detaylı bilginin, TOBB Yardım Masası 444 86 22 (444 TOBB) numaralı telefon hattından ya da KÜTSO'nun 0274 228 32 32 ve 228 00 28 numaralı telefonlarından alınabileceği duyuruldu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com