Yardım yaparken bile fişliyorlar!

Yardım yaparken bile fişliyorlar!
TÜBİTAK projesiyle 23 milyon kişinin sosyo-ekonomik verileri kayıt altına alındı…

AKP 11 yıldır sektör haline getirdiği yardımların ekonomik boyutuyla başa çıkamayınca yeni formüller geliştirmeye başladı.
 
TÜBİTAK altyapısı ile geliştirilen ve mükerrer yardımları önlemeyi hedefleyen Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi’ne belediyeler ve sivil toplum kuruluşları da eklenecek. Böylece kişinin yaşamını tamamen yardımlarla sürdürmesinin önüne geçilecek.
 
Sisteme bugüne kadar tam 6.3 milyon hane ve 23 milyon kişinin tüm sosyo-ekonomik verileri ve diğer kurumlardan aldığı yardım ve ödeme bilgileri eklendi.
 
Cumhuriyet’in haberine göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2012 yılında dağıtılan devlet yardımlarına ilişkin raporu, yardımların artık bir sektör haline geldiğini ortaya koymuştu. Raporda “yardımla ayakta duran” kişi sayısının 6 milyon 370 bin kişiye ulaştığı, aşevlerindeki kuyruklara 1 yılda 14 bin yeni kişinin eklendiği ve tüm yardımların 1 yıllık maliyetinin 19.5 milyar TL’ye ulaştığı belirtilmişti.
 
Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi ile yoksul ve muhtaç kişilerin başvuruları kayıt altına alınacak. Bugüne dek 6.3 milyon hane ve bu hanelerde yaşayan 23 milyon kişinin tüm sosyo-ekonomik verilerinin ve diğer kurumlardan aldığı yardım ve ödeme bilgilerinin tutulduğu “yoksulluk envanteri” daha da geliştirilecek ve her ilde bir temsilcisi olacak.
 
Proje ile hane bazlı olarak kişilerin tüm sosyo-ekonomik verileri, sosyal inceleme raporları ve aldıkları yardımlar elektronik ortamda tutuluyor.
 
Yardımlarda başvurudan itibaren ödemelerin yapılmasına dek geçen tüm süreç izleniyor. Bugüne dek 8.3 milyon adet yardım başvurusu sistem üzerinden alındı. Sistemle sosyal yardımlardan yararlananlar İŞKUR veri tabanına da kaydediliyor. Bu yolla istihdam-yardım ilişkisi daha net gözlenebiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com