Yardımları önce reddedip sonra neden kabul ettik?

Yardımları önce reddedip sonra neden kabul ettik?
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dış yardımların önce neden kabul edilmediğini açıkladı...

Depremin ardından Türkiye’nin kendi imkanlarıyla olaya müdahale ettiğini belirten Arınç, "İmkanlarımızın yeterli olduğu bir anda orayı daha kalabalıklaştırmak, havaalanını daha işlemez hale getirmek işimize gelmedi" dedi.

Bina enkazının üzerine onlarca insanın çıkmasının kurtarma çalışmalarını güçleştirdiğine işaret eden Arınç, kurtarma ekibi göndermek isteyen 30’dan fazla ülke olduğunu, hepsine minnettar olduklarını söyledi. Talepleri zaman içinde değerlendirmek istediklerini dile getiren Arınç, "Yardıma ihtiyacımız olduğu zaman lütfen buyurun, dedik. İsrail de bunlardan biridir" diye konuştu.

DEPREM ŞAŞKINLIĞA YOL AÇTI

Arınç, depremin ardından Van’da evleri yıkılanlara çadır dağıtıldığını, ancak artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremeyenlerin de çadır istediğini söyledi. Pazartesiden itibaren dağıtılan çadır sayısının 25 bini bulduğunu ifade eden Arınç, böylece çadır ihtiyacının çok büyük ölçüde çözüldüğünü dile getirdi. Arınç, "Ancak insanlar çadır kuyruğunda ya da çadır ihtiyacının hemen giderilememesi karşısında bir feryatta, bir şikayette, bir eleştiride bulunmuş olabilirler. Kızılay’ın da ilk saatlerde bunu karşılayamamış olması eleştiri konusu olmuştur. Deprem çok büyük ölçektedir, şaşkınlığa yol açmıştır, bu kamu personeli ve yardım kuruluşları açısından geçici bir şoku meydana getirmiştir, ama pazartesiden itibaren bu sıkıntının çok büyük ölçekte çözüldüğünü biliyoruz" diye konuştu.

Devletin depremden sonraki çalışmalarına 10 üzerinden en az 8 notunu verdiğini anlatan Arınç, bölgedeki çalışmalarda çok büyük başarı sağlandığını vurguladı.

Arınç, deprem bölgesindeki yağmalama olaylarına ilişkin olarak da "Çok büyük ölçüde değil, ama bu tür olaylarda gözü dönmüş bir kısım insanların yağmaya varan eylemleri söz konusu" dedi.

-Kamu binalarının yıkılması- Arınç, depremde çok sayıda kamu binasının yıkıldığının hatırlatılması üzerine, olayda denetimsizlik, sorumsuzluk ve hırsızlığın söz konusu olabileceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonra yapı denetimlerinde, çarpık-ruhsatsız inşaat yapılmasında acımasız olunacağını, tüm bu binaların yıkılarak daha sağlam binalar yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığında tüm yetkilerin toplanacağını dile getirdiğine işaret eden Arınç, bu konuda yargıya da düşen görevler olduğuna işaret etti.

Yargının bu konuda bütün yetkilerini kullanması gerektiğini ifade eden Arınç, "Belediyeler iskan, imar, inşaat ruhsatı verirken ihmalin de ötesinde kasıtla hareket etmişlerse, iddia edildiği gibi şimdi milletvekili olan belediye başkanı da yol açmışsa, hiç kimsenin parti etiketine bakılmaksızın hiç kimsenin, şu andaki sıfatı çok önemli olmaksızın, bunlar hakkında da ibret verici işlemlerin yapılmasını arzu ederiz" diye konuştu.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com