Yargı 2 başlı oldu

Yargı 2 başlı oldu
CHP lideri Kılıçdaroğlu, yeni düzenlemede ÖYM’lerin kimliğinin değişmediğini vurguladı. CHP grup başkanvekilleri Hamzaçebi ve Tarhan da yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyi değerlendireceklerini söylediler.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin ilk adının “sıkı yönetim mahkemeleri” olduğunu belirterek, “Bugün demokrasi ve özgürlükler açısından yaşadığımız ağır yaraların nedeni de bu özel düzenlemelerdir” diye konuştu. CHP grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan da 3. yargı paketini “özel yetkili mahkemelerin klonlanması, iki başlı yargı” olarak nitelendirdiler.
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken özel yetkili mahkemelerin ilk adının “sıkı yönetim mahkemeleri” olduğunu, Batı’dan gelen baskılarla adlarının sırasıyla “devlet güvenlik mahkemesi” ve “özel yetkili mahkeme” şeklinde değiştirildiğini kaydederek “Dolayısıyla bu mahkemelerin kimliği değişmedi. Bunlar demokrasilerde olan mahkeme değildir” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Çifte standardı, eğer hukuk diline, topluma yutturacak olursanız toplum ağır yaralar alır. Bugün demokrasi ve özgürlükler açısından yaşadığımız ağır yaraların nedeni de bu özel düzenlemelerdir” diye konuştu. TBMM’de yaşanan gerginliğe de değinen Kılıçdaroğlu, “En çok tartışılan yasalardan birisi görüşülüyor ve AKP hükümeti bir karar alarak parlamento görüşmelerini naklen yayımlatmadı” diye konuştu.
 
Tarhan ve Hamzaçebi ise yargı paketi yasalaştıktan sonra bir grup CHP milletvekiliyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Hamzaçebi, “Ortada AKP açısından bir zafer vardır, ancak bu Pirus zaferi olacaktır. Artık Türkiye’de özel yetkili mahkemelerle AKP’nin kurmuş olduğu, kendine bağlı olan bir yargı sistemi var. Türk hukuk sistemini, AKP bugün yıkmıştır. Ancak bu yıkıntıların altında kendileri de bir gün kalacaktır” diye konuştu. ÖYM’lerin korunduğunu, sadece o güçlü yetkilerin CMK’den TMK’nin içine monte edildiğini vurgulayan Tarhan da şunları kaydetti:
 
“Yani sadece yetkilerin adresi değişti. Üstelik özel yetkili mahkemelerde açılmış davalar bakımından kesin hüküm verilinceye kadar o yetkilerin muhafaza edilmesine karar verildi. Kesin hükme kadar gidecek süre 30 yıldır. Bu tür bir davada zamanaşımı süresi 30 yıldır. İkili bir özel yetki yaratıldı. Eski ÖYM’ler klonlanarak, yeni terörle mücadele mahkemeleri haline getirilmiş. Bunlar anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Aynı eylemlerden ötürü iki ayrı mahkemede yargılanma gibi bir sonuç yaratıyor.” Tarhan, Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi düşünüp düşünmedikleri sorusuna “Elbette değerlendireceğiz” yanıtını verdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com