"Yargı birtakım yanlışları varsa kendi içinde düzeltir"

"Yargı birtakım yanlışları varsa kendi içinde düzeltir"
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, "Eğer yargının birtakım yanlışları varsa bunları kendi içinde düzeltir, düzeltmek zorundadır.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, 'Eğer yargının birtakım yanlışları varsa bunları kendi içinde düzeltir, düzeltmek zorundadır.
Ama onu dışarıdan kötülemeye, halkın gözünden düşürmeye çalıştığınız zaman halk bunu fark edecektir. Adaleti kötüleyerek bir yere varılmaz. Türk milleti ordusuna ve yargısına çok güvenir' dedi.
Özbek, HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun ile birlikte Eskişehir Adalet Sarayı'nda görevli yaklaşık 70 hakim ve cumhuriyet savcısıyla toplantı yaptı. Toplantı sonunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'e tablo hediye etti. Özbek ile Ertosun, Eskişehir'de görevli savcı ve hakimleri toplantı sonunda kapı önünde tek tek uğurladı.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kadir Özbek, uzun bir süreden beri adliye teşkilatlarını değişik vesilelerle ziyaret ettiklerini belirterek, hakim ve savcıların sorunlarını yerinde tespit etmeye çalıştıklarını, yargıyla ilgili önerileri olması durumunda bunları saptamaya çaba gösterdiklerini ifade etti.
Özbek, özellikle adliye açılışları ve adliye binalarının temel atma törenlerinde bu ziyaretleri sürdürdüklerini kaydederek 'Son dönemde 'yargı reformu' adı altında yapılan düzenlemelerle ilgili olarak birtakım görüşmeler yapıyorduk. Bu bağlamda uzun zamandır gelemediğimiz Eskişehir Adliyesi'ni ziyaret ettik. Arkadaşlarımızla dertleştik, toplantı yaptık' diye konuştu.
Toplantıda güncel konuların gündeme gelip gelmediği sorulan Kadir Özbek, 'Hayır gelmiyor' ifadesini kullandı.
Özbek, yargıdaki tartışmaların adalet duygusunu yıprattığı yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine ise, şunları söyledi: 'Adaleti kötüleyerek bir yere varılmaz. Türk milleti ordusuna ve yargısına çok güvenir. Ordusuyla onur duyar. Çocuklarını ellerini kınalayarak askere gönderir. Onları kötülemekle belki günlük birtakım kazanımlar olabilir ama neticede geri tepecek şeylerdir. Eğer yargının birtakım yanlışları varsa, bunları kendi içinde düzeltir, düzeltmek zorundadır. Ama onu dışarıdan kötülemeye,
halkın gözünden düşürmeye çalıştığınız zaman halk bunu fark edecektir.'
Bir gazetecinin, 'Gelecek adına umutlu musunuz?' şeklindeki sorusunu ise HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, 'Elbette umutluyum. En azından bu işin sorumlusu olarak çevreme umut vermek zorundayım' diye yanıtladı.
Bu arada toplantı yaklaşık 2 saat sürerken, aynı salonda avukatların katılacağı cübbe giyme ve ruhsat alma töreni de bir saatten fazla süreyle sarktı. Bunun üzerine avukatlar uzun süre salon dışında beklemek zorunda kaldılar. Özbek ile Ertosun, hakim ve savcılarla yaptıkları toplantının ardından avukatların törenine de katıldı. Törende, Eskişehir Baro Başkanı Yusuf Yıldırım da HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun'a bir tablo armağan etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com