Yargı paketinde şoklar bitmiyor

Yargı paketinde şoklar bitmiyor
3. yargı paketinde her gün ayrı şok yaşanıyor...
Bahçelievler katliamı sanıkları başta olmak üzere ülkücülerin tahliyesi ile tepkileri üzerine çeken 3. yargı paketinde şimdi de Hizb-ut Tahrir tahliyelerinin şoku yaşanıyor. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, "Yargı paketi, örgüt kurmak ve yönetmek suçuna düzenleme yapmadığı halde, bildiğim 6-7 yönetici tahliye edildi. Hem de tahliyelere Cuma günü saat 17.20'de karar verildi. Karara itiraz Pazartesi (bugün) verilecek. Ama iki gün içinde kaçan kaçtı" dedi.
 
İTİRAZ MESAİ BİTTİĞİ GEREKÇESİYLE İŞLEME ALINMADI 
 
3. Yargı paketi kapsamında infazının durdurulmasına karar verilen ülkücülerle ilgili tartışmalar sonlanmadan, şimdi de Hizb-ut Tahrir tahliyeleri gündeme oturdu. 100'ü aşkın örgüt yöneticisi ve üyesinin geçtiğimiz Cuma günü salındığı ortaya çıktı. Yargıtay'dan kesinleşmiş cezaları olan 100'ü aşkın Hizb-ut Tahrir üyesi, 13 Temmuz Cuma günü saat 17:20'de çıkan kararla tahliye edildi. Bu karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Bürosu itiraz etti. Ancak itiraz Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, "mesai bittiği" gerekçesiyle işleme alınmadı. Mahkeme tahliyelere ilişkin itirazını bugün karara bağlayacak.
 
YANLIŞ TAHLİYE
 
CHP'nin hukukçu milletvekillerinden Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, konuya ilişkin VATAN'a yaptığı açıklamada, tahliyelerin yanlış olduğunu vurguladı. Tarhan, 3. Yargı paketinde "terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçunda infazın durdurulmasını ilişkin bir düzenleme olmadığını vurgulayarak, "Mahkemenin verilen kararı bu açıdan yanlış. Benim bildiğim ve Yargıtay'da da onanan 6-7 yöneticilik ve örgüt kurmak suçundan ceza almış kişi var. Bu kişiler 'örgüt propagandası yapmak' veya 'örgüte üye olmak' suçunu işlemiş gibi değerlendirildi ve tahliye edildi" dedi.
 
HEPSİ KAÇACAK
 
Daha önce Hizbullahçıların yanlış tahliye edildiklerini ve kaçtıklarını hatırlatan Tarhan, "Mahkeme kararını 17:20'de infaz savcılığına bildiriyor. Bu nedenle itiraz zorlaşıyor. İnfaz Savcılığı'nda bu hemen fark edilmiş ve itiraz edilmiş. Ama mesai bitti gerekçesiyle dikkat alınmamış. Karar Pazartesi (bugün) açıklanacak. Ancak bu süre içinde, yani iki günde bu insanlar ya yurtdışına kaçtı ya da izlerini kaybettirdi. Burada bilerek yapıldığı izlenimi ediniyorum" diye konuştu.
 
Vatan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com