Yargı paketiyle Başbakan asıl neyi hedefliyor?

Yargı paketiyle Başbakan  asıl neyi hedefliyor?
Adalet Komisyonundan geçirilen ve Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak yeni yargı paketiyle Başbakan, yolsuzlukların soruşturulmasını da kendi iznine bağlıyor.

SANSURSUZHABER.COM / ÖZEL - Kamuoyunda "3. Yargı Paketi" olarak bilinen ve yargı sistemiyle ilgili önemli değişiklikler getiren kanun tasarısı, "bakan, bürokrat ve AKP'li bazı belediyelerce yapılan yolsuzlukların soruşturulmasının önüne mi geçilmek isteniyor?" sorusunu akıllara getiriyor.

AKP hükümetinin, yeni düzenleme ile "Organize suçlar, çıkar amaçlı suç örgütleri, bakan, bürokrat, belediye düzeyinde yapılan yolsuzlukların tamamını Özel yetkili mahkemelerden alarak, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250 kapsamından çıkartma" çabası Başbakan Erdoğan'ın bu paketle birlikte "kendisine yakın" bazı isimleri korumaya çalışması olarak algılanıyor.

Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak düzenleme ile bundan sonra yolsuzluklar ancak başbakan, bakan, vali, kaymakam izin verirse soruşturulabilecek. Başka bir ifadeyle, yolsuzlukların yargılanması da, başbakana ve ona bağlı güçlere bırakılarak, yargı bağımsızlığına bir çelme daha takılacak.

Özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılması konusunda Başbakan Erdoğan'ın görüş bildirdiği ancak bazı AKP'li hukukçuların şu dönemde bunun kaos yaratabileceği uyarısında bulundukları ifade ediliyor. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, KCK, PKK gibi silahlı terör örgütü davalarını da etkilemiş olacak. (SANSURSUZHABER.COM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com