Yargı'da bir ilk: Alkışlamak yasak!

Yargı'da bir ilk: Alkışlamak yasak!
Balyoz davasının görüşüldüğü salonun kapısına 'alkışlamak yasaktır' tabelası asıldı.

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 224 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 53. duruşması başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, MHP İstanbul milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli albay Dursun Çiçek ve YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 146 tutuklu sanık hazır bulundu.

38 TUTUKLU SANIK KATILMADI
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanığın katılmadığı Balyoz davasında, 4 tutuksuz sanık da hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar emekli orgeneral Ergin Saygun ve Tümamairal Ahmet Sinan Ertuğrul ise duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Ömer Diken yoklama sırasında 1,5 ay önce beyin kanaması geçiren ve GATA'da gördüğü tedavisinin ardından bu gün ilk kez duruşmaya katılan tutuklu sanık Tuğgeneral Kasım Erdem'e geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Mahkeme Başkanı Ömer Diken sanık savunmalarının alınmasına devam edeceğini söyledi. Ancak bu sırada duruşma savcısı Savaş Kırbaş dün savunmasını tamamlayan tutuklu sanık Hakan Büyük'e bir kaç soru sormak istediğini söyledi.

AVUKATI ALKIŞLADI
Savcı Kırbaş, sanık Büyük'e, altında Büyük'ün imzasının bulunduğu, imam hatip lisesi, lise, kırtasiye gibi bazı yerler ve burada bulunan insanlarla ilgili tutulan raporları okuyarak sorular sordu. Hakan Büyük soruların davayla bir ilgisi olmadığını belirterek, "Sorulara cevap vermeyeceğim" dedi. Sanık Hakan Büyük'ün avukatı Celal Ülgen de bu sorulara itiraz etti. Duruşma salonunda bulunan bazı izleyicilerin avukatı alkışladı.

ALKIŞLAYANLARI TESPİT EDİN
Mahkeme Başkanı Ömer Diken de daha önce izleyicileri alkışlamamaları konusunda uyardığını belirterek, jandarmanın izleyicileri dışarı çıkarmasını istedi. İzleyiciler hakimin kararına tepki gösterdi. Bazı izleyiciler ise 'Alkışlayanları tespit edin onları dışarı çıkarın bizim suçumuz ne? Çıkmıyoruz dışarı' dedi.

SALONDA ALKIŞLAMAK YASAKTIR
Aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in de bulunduğu bazı sanıklar ise yakınlarına dışarı çıkmalarını istedi. Duruşmaya verilen 5 dakikalık arada jandarmada izleyicileri dışarı çıkardı. Duruşma salonun girişine "Salonda alkışlamak yasaktır" ifadelerinin yer aldığı yazıları asıldı. Duruşma izleyicisiz olarak devam ediyor. Duruşma da Hakan Büyük'ün avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz konuşmasıyla devam ediyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com