Yargıdaki atamalarda ilginç sonuçlar

Yargıdaki atamalarda ilginç sonuçlar
Tutuklayan yükseldi, serbest bırakanlar ise cezalandırıldı

Yargıdaki atamalardan ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Ergenekon, Balyoz ve Şike’ye bakan hakim ve savcılardan ceza verenler terfi etti. Tutuklamaları reddedenler alt göreve atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamelerini incelediğinizde, ister istemez “özel yetkili hakim ve savcılar için ayrıcalık yapıldığı”, bazı davalarda görev alanların ödüllendirildiği gibi bir sonuç ortaya çıktığı kanısına varırsınız. 30 Kasım’da yayımlanan kararnameyle özel yetkili bir hakim ağır ceza mahkemesi başkanı, özel yetkili bir savcı başsavcı, üç savcı da başsavcı vekili yapıldı. Böyle önemli görevlerde bulunan hakim ve savcılar da yükselecektir. Buna kimse itiraz etmez. Ancak, “tutuklayanlar” yükseliyor, “tutuklamayan” adeta cezalandırılıyor kanısı yerleşirse adalet büyük yara alır, “HSYK’nın adaleti tutuklayan hakim ve savcılardan yanadır” yorumlarına da neden olunur.

Ergenekon, Balyoz gibi davalarda görev alan yargı mensuplarının hangilerinin terfi ettirildiğini, hangilerinin başına neler geldiğini araştırdığımda ilginç bilgilere ulaştım. Özel yetkili “Beşiktaş Adliyesi”nde 6 ağır ceza mahkemesi bulunuyordu. 50 hakim ve savcının görev yaptığı adliyede hangi hakim ve savcının yeni HSYK tarafından hangi hallerde ödüllendirildiğini, hangi hallerde cezalandırıldığını görmek için uzun uğraşlar sonucu derledim. O davalarda görev alan, elindeki belgelere göre tutuklama isteyen C. Savcıları ile tutuklama ve yakalama kararı veren hakimlerin nerelere getirildiğini HSYK belgelerine dayanarak inceleyelim:
Tutuklayanlar hangi göreve geldi?

(MUK)
Saygı Öztürk / Sözcü

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com