Yargıdan Obama'ya ŞOK Karar!

Yargıdan Obama'ya ŞOK Karar!
Amerika'nı Vriginia eyaletinde federal bir yargıç, ABD Başkanı Barack Obama'nın ısrarla üzerinde durduğu ve kabul edilmesi için büyük çaba sarfettiği sağlık reformunun anayasal olmadığına hükmetti...

Karar, Yüksek Mahkeme'ye gitmesi yüksek ihtimal sağlık reformu için büyük bir gerileme olarak görülüyor.

2002 yılında dönemin ABD başkanı George Bush tarafından atanmış bir isim olan ABD Bölge Yargıcı Henry Hudson, sağlık reformu aleyhinde karar alan ilk yargıç oldu. Yargıç, Kongre'nin vatandaşları sağlık sigortası yaptırmak ya da ceza ödemek zorunda bırakan yasayla Kongre'nin yetkisini aştığı tezlerine destek verdi. 42 sayfalık bir karar metni açıklayan Yargıç Hudson, Obama için küçük bir zafer olarak da görülen yasanın "Anayasa'nın kendisine ve ruhuna uygun olmadığını" belirtti. Ancak yasanın tamamının geçersiz olduğuna hükmetmeyi ise reddetti.

Obama yönetiminin şimdi temyize başvurması bekleniyor. Mahkeme kararı, geçtiğimiz Mart ayında geçen 2,5 trilyon dolarlık sağlık sistemi aleyhine alınmış ilk mahkeme kararı oldu.

Reform için Virginia ve Michigan'da iki farklı mahkemede dava açılmış; ancak buradaki mahkemelerde geçen ay yasa lehine kararlar çıkmıştı. Virginia Başsavcısı Ken Cuccinelli, yasanın vatandaşlara sağlık sigortası yaptırmalarını şart koşan, aksi takdirde de 2014'ten başlamak üzere ceza ödemelerini öngören yasayı mahkemeye taşımıştı. Başsavcı, federal hükümetin böyle bir yükümlülüğü uygulamak için anayasal yetkiye sahip olmadığını savunuyordu.

Aynı şekilde 20 farklı eyalet tarafından Florida'da açılmış başka davalar da bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı ve sağlık reformu muhalifleri, yasa konusunda son sözün Amerikan Yüksek Mahkemesi'nde olduğu konusunda ise hemfikir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com