'Yargılamanın yeniden yapılması şartları çoktan doğmuştur'

'Yargılamanın yeniden yapılması şartları çoktan doğmuştur'
'Yırtık ayakkabı ile siyasete girenler, ayakkabı kutularındaki milyon dolarların üstünü örtmeye çalışıyorlar'

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası AKP iktidarıyla Cemaat arasındaki gerginlik Türk ordusuna kurulan tuzağı ortaya çıkardı.

Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın itiraflarıyla gelen Türk ordusuna kumpas kurulduğu ifadeleri gündemde deprem etkisi yarattı.

CHP’li Atilla Kart’ta Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili yeniden yargılamaları gündeme taşımış Silivri ve bağlı yargılamalarda, yargılamanın yeniden yapılması şartları çoktan doğmuş durumdadır. Burada hükümet, kendisini bu sorumluluğun dışına çıkarmaya çalışıyor dedi.

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kart, son 10 gün içinde kamuoyuna yansıyan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili faillerin hep tanıdık isimler olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2005’li yıllarda Telekom özelleştirmesini yaşadığını ifade eden Kart, “Efkan Ala 18 Mart 2008 tarihinden itibaren Ojer’i temsilen, Telekom’da görev yapıyor. Kamu yönetimi adına tuhaf ve kabul edilemez bir tablo söz konusu” dedi.

Devletin suç delilleri oluşturmasıyla ilgili görevini kötüye kullanmayla oluşan “bir çıkar örgütlenmesi” yapısının hükümetin himayesinde olduğunu iddia eden Kart, “Başbakan’ın himayesindedir” diyerek şöyle devam etti:

Yırtık ayakkabı ile siyasete girenler, ayakkabı kutularındaki milyon dolarların üstünü örtmeye çalışıyorlar. Başbakan aciz ve panik içindedir. Hiçbir inandırıcılığı ve ciddiyeti kalmamıştır.

Ortaya çıkan fotoğrafın özü şudur; bir taraftan konutu olmadığı için barınamayan, soğuktan donarak ölen 40 günlük Ayaz bebekler…Diğer taraftan ise çelik kasaları ve ayakkabı kutularında milyon dolarları evlerinde muhafaza eden mahdumlar, bu mahdumların yanında baş mahdumun da baş mahdumların da olduğunu gösteren başka bulguların olduğunu biliyoruz.”

Bir basın mensubunun, “Ergenekon ve Balyoz’da yeniden yargılanma hukuki açıdan mümkün mü?” sorusuna da Kart, Silivri ve bağlı yargılamalarda, yargılamanın yeniden yapılması şartları çoktan doğmuş durumdadır. Burada hükümet, kendisini bu sorumluluğun dışına çıkarmaya çalışıyor. Ne diyor, biraz önce dinledim, Sayın Bekir Bozdağ ve diğer sözcüler, ‘efendim hata yapmış olabiliriz’ diyor. Oysa onlarca, binlerce örnekten biliyoruz ki her ne yapılmış ise hükümetin talimatları doğrultusunda hükümetin sorumluluğu doğrultusunda yapılmıştır. Dolayısıyla başka suçlamalar bir tarafa başka suç ilişkileri bir tarafa en hafif deyimiyle söylüyorum, hükümet bu yapının oluşmasında görevi kötüye kullanma boyutu sebebiyle diğer unsurları bir tarafa bırakıyorum, o yönüyle de hükümetin adli anlamda, anayasal anlamda sorumluluğu söz konusudur. Bunu hiçbir hukuki düzenleme ile bunu ortadan kaldıramazsınız. Kaçınılmaz olarak bu süreç yaşanacaktır. Orada yeniden yargılamaya yol açan o mekanizmaların tamamı legal, illegal unsurların tamamı o yeniden yargılamalarla bağlantılı olarak ayrıca anayasal boyutuyla ayrıca ceza hukuku anlamında adli boyutuyla yargılanacaklardır. Hükümetin şu andaki çaresizliği oradan geliyor. Bir taraftan suçu bir yerlere yıkmak bir taraftan kendisini o sorumluluğun dışına çıkarmak. Ama bunu ikisini birlikte gerçekleştirmek, ben 20 yıl hukukun içinde olan,10-11 yılda siyasetin içinde olan bir kişi olarak ifade ediyorum ki bunu hiçbir hukuk allamesi başaramaz. Yani hükümet bu noktada kendi sorumluluğunu anayasal sorumluluğunu adli sorumluluğunu ortadan kaldıramaz yanıtını verdi.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com