“Yargının çığlıkları duyulmalı”

“Yargının çığlıkları duyulmalı”
Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin,CMK. 102. Maddesinin değerlendirmesini yaptı. Öztekin, "Yargının çığlıkları duyulmalı" dedi.

Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin,CMK. 102. Maddesinin değerlendirmesini yaptı. Öztekin, 'Yargının çığlıkları duyulmalı' dedi.

Baro odasında basın toplantısı yapan Öztekin, 'Yıllardır Yargıtay ve Barolar Birliği Başkanlarının milyonları bulan dosyalar için acil çözüm çağrısı yaptık. Somut adımlar için toplumsal vicdanın bu denli yara alması mı gerekliydi? Bu sonucun olacağı yıllar öncesinden belliydi, yıllardır ideal yargılama için 20 - 30 bin hakim savcıya ihtiyaç olduğu, keza adli kolluğun kurulması gerektiği, yargının fiziki koşullarının, teknik donanımının en önemlisi genel bütçeden ayrılan payın yetersizliği net olarak bilinmekteydi' dedi.
'Her gün bir yenisini duyduğumuz toplumsal vicdanı sızlatan tahliye haberleri adalet duygumuzu geri dönülmez boyutlarda zedelemiş durumdadır' diyen Öztekin, 102. maddenin yürürlüğe girmesiyle ile başlayan tahliyelere her gün bir yenisinin eklendiğini ve sorunun çözümünün kısa vadede mümkün olmadığını ifade etti.
Hukukun adalet temeline dayandığını söyleyen Öztekin şöyle konuştu: 'Adalet de gücünü toplumsal vicdandan alır, toplumsal vicdanı yaralayan, adalete dayanmayan hukuk olsa olsa 'devletin hukuku' olup 'hukuk devleti' ilkesi bu durumda işlerliğini yitirmiş olur. Bu açıdan her gün bir yenisini duyduğumuz toplumsal vicdanı sızlatan tahliye haberleri adalet duygumuzu geri dönülmez boyutlarda zedelemiş durumdadır. Tutuklamanın tedbir niteliği nedeniyle kural değil istisna olması, asla amacını aşarak infaza dönüşmemesi, aksinin en temel hak olan ve Anayasanın 19. Maddesindeki kişi hürriyeti ve güvenliğine aykırılık oluşturacağı gerçeğini gözeterek, tutukluluk sürelerinin kısalmasını doğru ve yerinde buluyoruz.'
Acil olarak Adliyelerdeki fiziki yapı ile teknik donanım ve personel yetersizliği giderilmesi gerektiğini ifade eden Öztekin şunları söyledi: 'İstinaf mahkemelerinin farklı hukuk sistemleri ve çok hukukluluk tehlikesi nedeniyle üniter devlet yapısına uygun değil. Kesin hükme ulaşılmasını biraz daha geciktirecektir. Keza daha önce denenen ve yararlı görülmediğinden kaldırılan bir sistemdir. Yargıtay'ın da bu konuda İstinaf Mahkemelerinin en önemli çözüm olacağına yönelik görüşünü doğru bulmuyoruz. Bu ilkeler ışığında, objektif olarak yapılma şartından taviz verilmeksizin, acil olarak, daha çok sınav açılarak öngörülenden çok daha fazla Hakim-Savcı alınmalıdır. Adli Kolluk kurulmalıdır. Acil olarak Adliyelerdeki fiziki yapı ile teknik donanım ve personel yetersizliği giderilmelidir. Avukatlardan belli bir kıdeme ulaşan meslektaşlarımız farklı bir sınav ve formasyon eğitimi ile Hakim ve Savcı olarak mesleğe kazandırılmalıdır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com