Yargının imamı Tayyip Erdoğan

Yargının imamı Tayyip Erdoğan
Dün yapılan savcı atamaları ve görevden almalar iktidarın yargıyı ele geçirme operasyonunda önemli bir adım olarak değerlendirildi.

İddialara göre Başbakan’ın talimatıyla yargıya müdahaleye devam ediliyor. Operasyonlar yapılmıyor, incelemeler başlıyor ve son olarak dün yapılan savcıların görev yeri değişiklikleriyle yargıya olan güven raha kaldırıldı.

soL Gazetesi’nin bugünkü manşeti ülkemizin ne kadar kötü durumda olduğunu gözler önüne serdi.  AKP’liler  “Yargıda imam var, dışarıdan talimat veriyor” diyordu. Dün bir kez daha kanıtlandı ki yargının baş imamı Erdoğan'ın talimatıyla yargının 3. Dalga operasyonunu engelledi.
 
Oğlunun da şüpheli olduğu ve yine engellediği 2. Dalga operasyonda 41 kişi hakkında alınan yakalama kararını kaldırttı. İzmir’de “bacanak” davasından Adana’daki Mit tırına, tüm kritik operasyonların savcılarının yerini değiştirdi.

KİMSE DİNLENMEDEN DOSYA KAPATILIYOR
 
17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 3.dalgası, 2. Dalga gibi Emniyet’in savcılardan gelen talimatı yerine getirmekte direnmesi nedeniyle yapılamadı. 2. Dalga hakkında yakalama kararı çıkartılan, aralarında Yasin El Kadı’nında bulunduğu kişilerle ilgili kararlarda kaldırıldı. Böylece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın da adının geçtiği yolsuzluk iddiasıyla kimse dinlenmeden dosyanın kapatılması yolunda önemli bir adım atıldı.
 
Dün öğlen saatlerinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın operasyonun 3. Dalgası için düğmeye bastığı fakat İstanbul Emniyeti’nin savcılardan gelen talimatı yerine getirmediği haberi düştü.
 
Operasyonun konusunun Beyoğlu’ndaki bazı imar yolsuzluklarıyla ilgili olduğu öne sürüldü. Fakat dosyanın içeriğine dair net bilgiler ortaya çıkmadı.
 
EMNİYET SAVCIYI TAKMIYOR
 
Edinilen bilgiye göre memur suçlarına bakan Savcı İbrahim Baytekin, Çarşamba akşamı operasyon için polis birimlerine talimat verdi. Başına Selami Altınok’un getirildiği İstanbul Emniyeti’ne bağlı polisler, savcılığın talimatını yerine getirmedi. Bunun üzerine Savcı Baytekin gereğinin yapılması amacıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderdi.
 
Hükümete yakın Star Gazetesi’nin haberine göre Emniyet operasyonun yasa dışı olduğunu iddia ederek talimata uymadı. Emniyet savcı hakkında kanunsuz emir gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Haberde “Baytekin’in hiçbir delil ve belge olmadan operasyon yapmak istediği ve delilleri operasyondan sonra ortaya koyacağı öne sürüldü” ifadesine yer verildi.
 
EMNİYET DE JANDARMADA DA SAVCININ TALİMATINI YERİNE GETİRMEDİ
 
Bu ifade bile Emniyet’in kafasına göre yargının kararlarını değerlendirip beğenmediklerini uygulamadıklarını ortaya koyuyor.
 
Engellenen 3. dalga tartışılırken, bu defa 2. dalgayla ilgili ilginç bir şey yaşandı. 25 Aralıkta savcı Muammer Akkaş aralarında Yasin El Kadı, Bilal Erdoğan, Mustafa Latif Topbaş, Usame Kutup gibi çok sayıda ismin şüpheli olduğu bir operasyon için düğmeye basmış, fakat Emniyet de Jandarmada da savcının talimatını yerine getirmeyi reddetmişti.
  
Savcı Akkaş’ın 41 kişi hakkında aldığı yakalama kararı yerine getirilmemiş, fakat karar halen duruyordu. Yaklaşık 22 gündür kolluk birimleri o kararı yerine getirmiyordu. Bu arada Muammer Akkaş’a dosyadan el çektirilmişti.
 
SUÇLARIN UCU BAŞBAKAN ERDOĞAN’A UZANIYORDU
 
İşte o yakalama kararı dün kaldırıldı. Böylece 2. dalgada şüpheli olan hiç kimsenin ifadesi alınmamış oldu. İfadeleri dahi alınmaksızın bu kişiler hakkında yakalama kararının nasıl kaldırıldığı sorusunun hukuki bir yanıtı yok.   
 
2. dalga dosyası, basına yansıdığı kadarıyla çok sayıda fotoğraf, telefon kaydı gibi belgeyle desteklenmişti ve çok ağır suçlar içeriyordu. Dosyadaki suçların ucu Başbakan Erdoğan’a uzanıyordu.
 
Muammer Akkaş, Bilal Erdoğan’ın “örgüt üyeliği ve yönetici” suçlamasıyla ifadesini almak istemiş, Bilal gitmeyince hakkında “zorla getirme” kararı çıkartmıştı. Bilal bunun üzerine uzun süre ortadan kayboldu, ardından babasının yanında ortaya çıktı. (UGE)   

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com