Yargıtay sahte savcıların cesasını onadı

Yargıtay sahte savcıların cesasını onadı
Yargıtay, kendisini savcı olarak tanıtan "hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor" diye kandırdıkları vatandaşı dolandıran sanıklara "zincirleme dolandırıcılık" suçundan verilen cezayı onadı.

Yargıtay, kendisini savcı olarak tanıtan "hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor" diye kandırdıkları vatandaşı dolandıran sanıklara "zincirleme dolandırıcılık" suçundan verilen cezayı onadı.

Yargıtay'ın gündemine yansıyan dolandırıcılık olayı İstanbul'da yaşandı. Kemal K., Erdem T. ve Muhlis K., telefonla aradıkları bir kişiye kendilerini emniyet amiri ve Cumhuriyet savcısı olarak tanıtarak, kimlik bilgilerinin ve banka hesaplarının terör örgütünün ele geçirdiğini, operasyon yapacaklarını belirterek para istediler. Bu kişileri yakalamaları için kendilerine yardımcı olması gerektiğini, gizli bir operasyon yaptıklarını bu konuda kimseye bilgi vermemesini yakalayabilmeleri için Adem G. adına Ziraat Bankası'nın şubesine 130 bin TL isme göndermesi gerektiğini söylediler. Telefondaki şahsa inanmayan mağdura, numarası görülen hattan aradığını söyleyen sanıklar, telefonu Cumhuriyet Başsavcısı diye takdim ettiği kişiye vererek olaya inandırıcılık katmaya çalıştı. Telefonda kendini polis olarak tanıtan sanık, mağdurun, operasyon sırasında olduklarını telefonu sürekli açık tutmasını tembihleyerek dolandırıcılığın farkına varmasını engellemeye çalıştı. Mağdur, bankaya sanık Adem G.'ye ödenmesi için 130 bin TL yatırdı ve para çekildi. Sanıklar bu kez mağdurdan aynı gün Muhlis K. adına bankaya 100 bin TL yatırmasını istedi. Mağdur yine parayı yatırdı ancak durumdan şüphelenen banka görevlileri parayı çekmeye gelen Muhlis K'ya hazırda para olmadığını söyleyerek gönderdi ve durumu polise bildirdi. Bu arada sanıklar tekrar mağduru arayarak yeniden Adem G. adına 150 bin TL göndermesini istedi, mağdurda bu parayı gönderdi ancak banka parayı Adem G.'ye ödemedi. Diğer bankadaki 100 bin TL'yi çekmek için bankaya gelen sanıklar güven timlerine bağlı sivil polis memurları tarafından yakalandı.

HİLELİ DAVRANIŞ MAĞDURUN İNCELEME OLANAĞINI ORTADAN KALDIRMALI

Sanıklar Kemal K, Erdem T. ve Muhlis K, hakkında İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yargılama sonucunda dolandırılıcık suçundan hüküm giyen sanıklar karara itiraz edince dosya Yargıtay'ın gündemine geldi. Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 15. Ceza Dairesi, dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için, failin bir kimseyi kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerektiğine dikkat çekti. 

Hilenin nitelikli bir yalan olduğuna işaret eden Daire, fail tarafından yapılan hileli davranışın belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olması, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler yapması gerektiğini belirtti. 

Kullanılan hileli davranışlarla mağdurun yanılgıya düşürülmesi ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanması gerektiğinin altını çizen Daire, "Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, fiille olan ilişkisi, mağdurun durumu, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır" dedi. 

Daire, sanıkların birlikte hareket ederek mağdura karşı zincirleme halinde dolandırıcılık suçunu işlediklerine yönelik kararda isabetsizlik görmeyerek yerel mahkeme kararını onadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com