Yargıtay’dan şok “fuhuş” kararı!

Yargıtay’dan şok “fuhuş” kararı!
Yargıtay’dan yine çarpıcı bir karar: Fuhuşa sürüklenen 15 yaşındaki kız çocuğunun cebir ve tehdit gördüğüne ilişkin ifadesi kabul edilmedi ve kızın fuhuşa rıza gösterdiğine karar verildi.

Afyonkarahisar’ın bir köyünde, anne ve babası ayrı yaşayan 15 yaşındaki M.B. adlı kız, Mehmet B. ile yaşamaya başladı.
 
Vatan’ın haberine göre, ikili bir süre sonra Afyon’a taşınıp bir birahanede çalışmaya başladılar. Çift bir süre sonra iş yeri sahibi Cengiz U.’nun evine yerleşti. İddiaya göre karısı Z.U’ya fuhuş yaptıran Cengiz U., küçük M.B’yi de fuhuşa zorladı, “Bulduğum adamlarla yatmazsan peşine adam takar öldürürüm seni” diyerek tehdit etti.
 
Zorla fuhuş yaptırılan çocuk, polise sığındı ve Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirildi. M.B. bir süre sonra yurttan kaçtı ve Mehmet B.’yle birlikte Ilgın’a gitti. Bir akşam sokakta müşteri beklerken gözaltına alınan küçük kız, iddiaya göre “Yurttan kaçtım ve Mehmet B.’yi aradım. ‘Ben fuhuş yaparım. Sen de beni korursun. Müşteri başına 50 lira veririm’ dedim” şeklindeki bir ifadenin altına imza attı.
 
“SANA 50 LİRA VERİRİM”
 
Savcılık, hem Mehmet B. hem de birahane sahibi Cengiz U. hakkında dava açtı. Yargılama sonucunda sanıklara 4’er yıl hapis cezası verdi ve suçun mağdurenin “çaresizliğinden yararlanarak” işlendiği belirtilerek cezayı 6 yıla çıkarıldı.
 
“ÇARESİZ SAYILMAZ”
 
Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 14. Ceza Dairesi ise sanıklara verilen cezanın artırılmasını bozdu . Daire, mağdurenin “çaresiz” sayılamayacağını savundu: “Mağdure hür iradesiyle teslim edildiği çocuk yurdundan kendi isteği ile kaçmış ve Mehmet B.’den kendisini pazarlamasını istemiştir. Bu durumda verilen cezanın ‘çaresizliğinden yararlanarak’ işlendiği gerekçesiyle artırılması kanuna aykırıdır.”
 
YENİDEN YARGILAMA
 
Yargıtay Başsavcılığı karara kısmet itiraz edince davanın yerel mahkemede yeniden görülmesine karar verildi. Mahkemenin direnmesi halinde bu defa nihai karar için dosya yeniden Ceza Genel Kurulu’na gelecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com