Yargıtay'dan tarihi karar!

Yargıtay'dan tarihi karar!
İş yerinde meydana gelen kaza nedeniyle istirahat istemesi üzerine iş sözleşmesi haksız yere feshedilen işçinin açtığı davadan çalışanları mutlu edecek bir karar çıktı.
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş yerinde 7,5 yıl kıdemi hakkı bulunan bir işçinin tazminatından vazgeçerek iş sözleşmesini feshetmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğuna hükmetti.İşçinin istifa ettiğini iddia eden işverenin işçinin haklı fesih nedenini kanıtlayamadığına dikkat çekilen davada, işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi kararı verildi.
 
İş yerinde üzerine sıcak su dökülmesi nedeniyle ayağında yanıklar oluşan işçi, bu nedenle istirahat kullanmak istemesi üzerine iş sözleşmesinin davalı işveren tarafından haksız olarak feshedildiği gerekçesiyle yerel mahkemeye dava açarak kıdem ve ihbar tazminatlarıyla vergi iadesi, fazla çalışma ve genel tatil alacaklarını talep etti.
 
Davacı çalışanın kendi işini kurmak amacıyla işinden istifa ettiğini belirten işveren, çalışan tarafından bu iddiaları destekler nitelikte verilmiş bir yazılı belgeyi mahkemeye ibraz edemedi.
 
Davayı görüşen yerel mahkeme, mevcut deliller ve bilirkişi raporuna dayanarak, işverenin çalışanın iş sözleşmesini fesihte haksız olduğu kararını verdi. İşveren, yerel mahkemenin kararını temyiz etti.
 
YARGITAY İŞÇİNİN LEHİNE HÜKÜM VERDİ
 
Davaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenin temyiz talebinin yerinde olmadığına karar vererek, davacı işçiye talep ettiği kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesine hükmetti.
 
Gerekçeli kararda, taraflar arasındaki uyuşmazlığın, iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız olarak feshedilip edilmediği noktasında toplandığına dikkat çekilerek, tanık beyanına göre işçinin çalışırken ayağına kaynar su dökülmesi nedeniyle yanık meydana geldiği ve bu nedenle 3 gün rapor aldığının sabit olduğu vurgulandı.
 
TOPLAM KIDEM TAZMİNATI NE KADARDIR?
 
”Davalı işveren ise davacının iş kurmak için istifa ettiğini savunmaktadır. Ancak buna ilişkin davacı tarafından verilmiş yazılı belge ibraz edememiştir. Davacının iş yerindeki toplam kıdemi 7 yıl 5 ay 10 gündür. Bu kadar kıdemi bulunan işçinin durup dururken iş sözleşmesini feshetmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Davalı, iş sözleşmesinin davacı işçi tarafından kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmayacak şekilde sona erdirildiğini ispatlayamamıştır. Davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin hüküm altına alınması gerekirken reddi isabetsizdir.”  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com