Yargıya Nefes Aldıracak Sistem!

Yargıya Nefes Aldıracak Sistem!
Binlerce dosya altında ezilen ve bitmeyen davalar nedeniyle tutukluları serbest bırakmak zorunda kalan yargının işi kolaylaşıyor.

Yargıdaki iş yükü tartışmaları istinaf mahkemelerini gündeme getirdi. Yasası Meclis'ten geçen mahkemelerin 9 bölgede faaliyet göstereceği belirtildi. 2 yıl içinde devreye girecek olan mahkemelerde 1000 hâkim ve savcı görev yapacak.

Yargıtay'da bekleyen dosya sayısının 1 milyon 700 bini aşması, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in dairelerde yer kalmadığı için PTT'deki dosyaları bile alamadıklarını bildirmesi ve tutukluluk süresinin 10 yıl olduğunun açıklanması üzerine düğmeye basıldı. İş yüküne çözüm için istinaf mahkemeleri olarak da adlandırılan Bölge Adliye Mahkemeleri (BAM) gösterildi. BAM'ın kuruluş, görev ve yetkilerini düzenleyen kanun tasarısı 2005'te meclisten geçmişti. Yeni düzenlemeye göre BAM, adli yargı ikinci derece mahkemeleri olarak tanımlandı. 1000 hakim ve savcının görev yapması beklenen BAM'ın yasaya göre 2 yıl içinde aktif olacağı kaydedildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BAM'ın 9 bölgede görev yapacağı belirtti.

ADALET BAKANLIĞI KURACAK

BAM, başkanlık, başkanlar kurulu, daireler, Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Komisyonu ve müdürlüklerden oluşacak. Her bölge adliye mahkemesinde bir başkan olacak. Her BAM'da en az 3 hukuk ve en az 2 ceza dairesi bulunacak. Dairelerin sayısı, Adalet Bakanlığı'nın önerisi üzerine HSYK tarafından artırılıp azaltılabilecek. Bölge adliye mahkemelerinin 2 önemli görevi olacak. Bunlardan birincisi adli yargı ilk derece mahkemelerince verilen ve kesin olmayan hüküm ve kararlara karşı yapılacak başvuruları inceleyip karara bağlamak. İkincisi ise adli yargı ilk derece mahkemesi olarak yargı çevresi içerisindeki adli yargı ilk derece mahkemesi hâkimleri aleyhinde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na göre açılacak tazminat davalarına bakmak.

KAÇ ÜYE İLE KARAR ALINACAK?

Her daire, bir başkan ve 2 üyenin katılımıyla toplanacak. Görüşmeler gizli yapılacak. Kararlar ise çoğunlukla alınacak. İstinaf mahkemelerine atanacak mahkeme başkanları ve daire başkanları ile cumhuriyet savcılarında, birinci sınıfa ayrılmış ve Yargıtay üyeliğine seçilme hakkını yitirmemiş ayrıca bölge adliye mahkemesi Cumhuriyet savcıları hâkimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az sekiz yıl görev yapma şartı aranacak. Bunlar 4 yıldan önce başka mahkemelerde görevlendirilemeyecekler.

İŞTE O BÖLGELER

Kurulan mahkemelerin yargı çevrelerini ise şöyle kapsayacak:

* İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi: İstanbul, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Düzce

* Bursa Bölge Adliye Mahkemesi: Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Yalova

* İzmir Bölge Adliye Mahkemesi: İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla

* Konya Bölge Adliye Mahkemesi: Konya, Afyon, Isparta, Burdur, Antalya, Aksaray ve Karaman

* Adana Bölge Adliye Mahkemesi: Adana, Mersin, Niğde, Kayseri, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Kilis

* Ankara Bölge Adliye Mahkemesi: Ankara, Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat

* Samsun Bölge Adliye Mahkemesi: Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Sivas, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin

* Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi: Erzurum, Erzincan, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Bayburt

* Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi: Diyarbakır, Elazığ, Tunceli, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkâri

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com