Yarım asırlık dostlar yıllar sonra bir araya geldi

Yarım asırlık dostlar yıllar sonra bir araya geldi
Yarım asır önce hepsi aynı yerde yaşamış, aynı okulda okumuş dostlar elli yıl sonra bir araya geldi. Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Değirmisaz mevkiinde bundan yarım asır önce kömür işletmelerinde çalışanların çocukları torunları bir araya geldi.
Yarım asır önce Değirmisaz’dan ayrılarak yurdun dört bir yanında yaşamaya başlayanlar, elli yıldır görmedikleri dostlarını görmek için doğdukları büyüdükleri topraklara geldiler. Kimi Muğla’dan ,kimi Ankara’dan, kimi Eskişehir’den, kimi Kütahya’dan gelerek eskileri yad ettiler.
Yurdun dört bir yanından onları buraya getiren sebep ise yarım asır önce büyüdükleri yerleri ve dostlarını görebilmek. Bu organizasyonu yine burada büyümüş birkaç gönüllü yapıyor.
Gönüllü organizatörler Mehmet Berberoğlu, Hasan Şengüder,  Mehmet Uygun, Münir Keskin ve Aytekin Demir Değirmisaz buluşmaları adı altında yılda bir sefer yarım asırlık dostları bir araya getiriyorlar.
Gönüllü organizasyon heyetinde bulunan Aytekin Demir  ise gazetemize şunları söyledi: “Arkadaşlarım Mehmet Berberoğlu, Hasan Şengüder, rahmetli olan Mehmet Uygun, Münir Keskin ile beraber bu işi başlattık. Burayı özleyen birbirini elli senedir görmeyen arkadaşları Değrimisaz sevdalıları etkinliği adı altında buraya topladık. Bu etkinliğimizin beşinci senesi. Burada insanlara aslında geçmişini arıyor. Çünkü bu insanlar burada doğmuş 40-50 sene evvel. Bende şu anda 62-63 yaşındayım. Burada doğmuşum. Aslında burada hiç bir şey kalmamış. Her şey harap olmuş. Buraya gelen insanlar ne arıyor peki diyeceksiniz. Buraya gelen insanlar geçmişini arıyor, hatıralarını arıyor. Doğdukları büyüdükleri yerleri görmek istiyor. 50 sene önce izini kaybettikleri arkadaşlarını bu vesile ile burada görüyorlar. Bizde bunu yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yani hani bir laf vardır, ‘demir tava geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti’ hesabıyla bizim aklımız başımıza geldi ama burada yaşam bu hale geldi.  Buranın bundan 50 sene önceki halini kısaca anlatacak olursam, burada üç tane sinema vardı. Biri işletmenin iki tanesi şahıs sineması. Bandosu vardı, caz ekibi vardı. Türkiye’nin her yerinden insanlar vardı. Buranın geniş bir kültürü vardı. İnsanlar akraba gibiydi burada. İşte o akraba bağlarını arıyorlar insanlar. Ve onu da biz burada onların çocuklarını torunlarına yaşatmaya çalışıyoruz. Galiba bir ölçüde de muvaffak olabildik.”dedi.
 
Doğdukları büyüdükleri toprakları yarım asırlık dostlarını görmekten mutluluk duyduklarını ve çok heyecanlandıklarını söyleyen katılımcılar, çok mutlu olduklarını buraya gelince hayatlarının değiştiğini ömürlerinin uzamış gibi geldiğini söylediler. Bu topraklarda doğduklarını onun için buranın hayatlarında çok büyük yeri olduğunu sözlerine eklediler.
Yarım asır önce 5000-6000 kişinin yaşadığı Değirmisaz’da kömür işletmelerinin faaliyetini azaltması sonucu kimse kalmamış. Evler yıkık harap bir vaziyette bekliyor. Değirmisaz sevdalıları buluşmasında kimileri yıllar önce görmedikleri dostlarıyla sohbet etti, kimileri eski dostlarla gölgenin keyfini çıkardı. 500’e yakın davetlinin katıldığı etkinliğe ilgi yoğundu. 
Yarım asırlık dostluklar fotoğraflarla ölümsüzleştirildi. 
500’ün üzerinde misafire sabah kahvaltısı ikramının ardından öğle yemeği ikram edildi. Her katılımcıya organizasyon heyeti tarafından günün anısına katılımcılara hediyeler verildi. Etkinlik sonrasında bir yıl sonra yine aynı yerde buluşmak üzere Değirmizas sevdalıları ayrılarak memleketlerine doğru hareket ettiler.
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com