Yarım gramlık altın geliyor

Yarım gramlık altın geliyor
Darphane, 610 çeyrek altına karşın bir kilo külçe altından binin üzerinde bir gram, 2 binin üzerinde de yarım gram altın üretecek.

Son yıllarda altın fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle özel günlerde tercih edilen takı amaçlı çeyreğin pahalı hale gelmesi, vatandaşları alternatif ürün arayışına itti.
 
Tüketicilerin eğilim ve beklentileri ile yaklaşık 50 kuyumcu odasından gelen talebi dikkate alan Darphane, hediye ve takı amaçlı kullanılmak üzere 22 ayar 1 ve 1/2 gramlık yuvarlak altınlar üretecek. Yeni ürünlerin üretimi için gerekli yatırımları yapan Darphane, kuyumculardan talep bekliyor.
 
Darphane, Cumhuriyet altınındaki gibi gelen emanet altınları imal edip kuyumculara iade edecek.

Tırtıllı olacak 1 ve 1/2 gramlık altınların bir yüzünde Atatürk'ün yandan görünüşü bulunurken, diğer yüzünde Darphane yazısı, altında kaligrafik yazıyla "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı, bu yazının altında da ürünün ayarı ve ağırlığı (yazıyla) yer alacak. Darphane, milli hatıra altın olan Cumhuriyet altınlarının standardını bozmadan piyasaya yeni ürün sunarken, 610 çeyrek altına karşın 1 kilo külçe altından binin üzerinde 1 gram, 2 binin üzerinde de 1/2 gram altın üretmiş olacak. Yeni ürünlerin maliyeti, işçilik-fire oranları çeyrek altına göre daha yüksek olacak.
 
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, Dünya'ya yaptığı açıklamada, yeni ürünler için gerekli onayı alıp, yatırımları yaptıklarını belirterek, kuyumculara tanıtımını yapacakları, piyasanın ve kuyumcuların ihtiyacı olan, ağırlığı, kalitesi ve ayarı itibariyle de Darphane garantisinde bulunan altınları üretmeye hazır olduklarını söyledi.
 
MALİYETİ YÜKSEK
 
Yeni ürünlerin ortaya çıkışından üretim aşamasına kadar olan dönemde kuyumcu odalarıyla birlikte çalıştıklarını ifade eden Parmaksız, küçük gramajlı ürünler üretmenin daha çok zaman aldığını, daha zahmetli ve fire oranının daha fazla, bu nedenle yeni ürünlerin maliyetinin, işçilik-fire oranının çeyrek altına göre daha yüksek olduğunu söyledi. Parmaksız, bir kilo külçe altından şu anda en küçük ürünleri olan çeyrek altından 610 tane üretildiğini, yeni ürünlerin miktarının ise 1/2 gramda 2 binin, 1 gramda da binin üzerinde olacağını bildirdi.
 
KONTROLSÜZ ŞEKİLDE KARŞILANAN İHTİYACA KARŞILIK ORTAYA ÇIKTI
 
"Cumhuriyet altınının standardını bozmadan ihtiyaç duyulan takı altınını bu şekilde piyasaya sunmuş olacağız" diyen Parmaksız, yeni ürünlerin hiçbir şekilde Cumhuriyet altınına rakip, onun bir devamı ya da yeni bir Cumhuriyet altını serisi olmadığını vurguladı. Parmaksız, "Yeni ürünler, Cumhuriyet altını standardı dışında, piyasanın ihtiyaç duyduğu ve kontrolsüz bir şekilde karşılanan ihtiyaca karşılık ortaya çıktı" dedi. Cumhuriyet altını dışında Darphane'nin uzun yıllar sonra özel günlerde takı amaçlı kullanılmak üzere ilk kez altın ürettiğini de belirten Parmaksız, "Kuyumcuların bu konuda bize çok fazla ısrarı olduğunu göz önüne alırsak talebin yüksek olacağını düşünüyoruz. Vatandaşın da talebi var" diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Borsasında iptal07 Mayıs 2013 Salı 00:24
 • Borsa İstanbul rekor kırdı!02 Mayıs 2013 Perşembe 11:34
 • Tarihin en ilginç hisse satışı22 Şubat 2013 Cuma 00:50
 • Borsada yeni rekor26 Aralık 2012 Çarşamba 16:39
 • Vatandaşı ağlattı, Hazine’yi zengin etti!26 Aralık 2012 Çarşamba 13:43
 • MB Başkanı enflasyon hedefini açıkladı25 Aralık 2012 Salı 15:28
 • Alternatifbank satılıyor24 Aralık 2012 Pazartesi 16:29
 • Dev banka Türkiye’ye geliyor22 Aralık 2012 Cumartesi 14:02
 • S&P, Güney Kıbrıs'ın notunu düşürdü21 Aralık 2012 Cuma 11:42
 • TL’de imza değişiyor21 Aralık 2012 Cuma 09:34
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com