Yarın fena kar geliyor!

Yarın fena kar geliyor!
Balkanları etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, yarından itibaren Türkiye'de etkili olmaya başlayacak. İstanbul'da da yoğun kar etkili olacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinde görülecek yağışların; Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Kırklareli, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyılarda yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

İSTANBUL'A KAR GELİYOR!

Yarın Türkiye'yi de etkisi altına alması beklenen soğuk hava dalgası, Romanya ve Makedonya gibi Balkan ülkelerinde hayatı felç etti. Romanya'da yoğun kar yağışı, saatteki hızı 90 kilometreye ulaşan rüzgarla birleşince dondurucu soğuk hayatı felce uğrattı. Romanya'nın başkent Bükreş ve 17 vilayette alarm düzeyi turuncuya çıkarıldı. Çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Araçlar yollarda kaldı. Elektrik kesintileri sürüyor. Bazı uçak ve tren seferleri iptal edildi. Çok sayıda Türk TIR sürücüsü de mağdur oldu. Makedonya'da da kar yağışı hayatı felç etti. Ülkede karın yüksekliği 1.5 metreyi buldu. Yollar kapandı, elektrikler kesildi. Buzlanma nedeniyle çok sayıda trafik kazası yaşandı. Özellikle şehirlerarası yolları açmak için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Balkanları etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, yarından itibaren Türkiye'de etkili olmaya başlayacak.

Yarın Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının içine giriyor, tüm yurtta kar var. İstanbul'da da yoğun kar etkili olacak. Yarın trafik felç olabilir. Bu yüzden vatandaşların araçlarını çıkarmaması, toplu taşıma araçlarını kullanması önerildi.

HAFTA SONU HAVA SICAKLIĞI 10 DERECE AZALACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre; hava sıcaklığı hafta sonunda tüm yurtta 8 ila 10 derece azalacak.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, ulaşımda aksamalara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği kaydedildi. Açıklamada, yağışın yarın saat 06.00'ya kadar devam edeceği belirtildi.

KUVVETLİ KAR UYARISI: Güneydoğu Anadolu, Kahramanmaraş, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Kar yağışının Güneydoğu Anadolu, Kahramanmaraş, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir'' denildi. Açıklamada, kar yağışının, yarın saat 06.00'ya kadar görüleceği kaydedildi.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: İç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Bilecik ve akşam saatlerinden itibaren Kırklareli ve Edirne çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Kırklareli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda sağanak ve gök gürültülü sağanak, iç ve yüksek kesimleri ile Kahramanmaraş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Karabük çevrelerinde yağmur, Bolu ve Kastamonu çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere, öğle saatlerinde Çorum çevrelerindeki kar yağışının kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com