Yarış atlarına "özel" hastane

Yarış atlarına özel hastane
Adana Hipodromu'nda 7 veteriner hekimin çalıştığı at hastanesi, yalnızca yarış atlarına sağlık hizmeti veriyor

ADANA (AA) - MEHMET ÖZCAN - Adana Hipodromu'nda faaliyet gösteren at hastanesinde, muayene edilip röntgen veya ultrasonu çekilen yarış atları, gereken tedaviye yönlendiriliyor veya ameliyata alınıyor.

Değerleri 100 bin liradan başlayarak, milyonlarca liraya ulaşan yarış atlarının sağlık sorunları, kendilerine özel hastanelerde gideriliyor. Adana Hipodromu'nda faaliyet gösteren hastanede, 7 veteriner hekim tüm mesaisini atların sağlık sorunlarını çözmek için harcıyor. Hastane bünyesinde kan tahlili için laboratuvar, ameliyathane ve revir odası bulunuyor. 

Seyisleri eşliğinde hastaneye getirilen atlar, ilk olarak kimlik kontrolünden geçiriliyor. Daha sonra normal hastanelerdeki gibi bilgileri kayıt altına alınan atlar, sağlık sorununun tespiti için çeşitli testlere tabi tutuluyor. Test aşamasından sonra sağlık sorunu tespit edilen atların rahatsızlıklarına göre tedavi yöntemi belirleniyor. 

Ayak bileğindeki rahatsızlıkları özel iğnelerle giderilen atların, röntgen filmi çekilerek, ultrason testi yapılıyor. Veteriner hekimler, röntgen ve ultrason sonuçlarını, atın ilgililerine ayrıntılı şekilde anlatarak bilgi veriyor. 

At Hastanesi Başhekimi Genco Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinde sadece yarış atlarına sağlık hizmeti verdiklerini anlattı. 

Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) kar amacı gütmeksizin bu hastaneyi kurduğunu bildiren Uslu, "Hastanemiz, TJK bünyesinde yarışlara katılan atlara bu hizmeti vermekle görevlendirildi. Burada İngiliz ve Arap atlarının tedavilerini yapıyoruz. At sağlığıyla ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Sadece atlara özel bir hastane ve başka hiçbir canlıya burada hizmet vermiyoruz" dedi. 

Uslu, normal hastanelerdeki sağlık hizmetinin aynısını at hastanesinde de verdiklerini aktardı. 

Hastanede, atların sağlığına kavuşması için gereken tüm hizmetleri sunduklarını ifade eden Uslu, "Atlara endoskopik uygulamalar yapıyoruz, ultrason cihazımız var, filmlerini çekiyoruz. Hatta ihtiyaca göre ameliyatlarımızı da burayı yapıyoruz. Elimizden geldiğince en iyi sağlık hizmetini veriyoruz" diye konuştu.

At sahiplerinin bu hizmetten oldukça düşük ücretlerle yararlanabildiğini vurgulayan Uslu, şunları söyledi:

"Hizmet amacıyla açılan bir hastane burası, kesinlikle kar amacı güdülmüyor. Atlara en iyi sağlık hizmeti verilebilmesi için buradayız. Tümüyle safkan yarış atlarına özel bir hastane. Diğer işlerde kullanılan atlara bakmıyoruz. Yarışlara katılması uygun görülen atları kabul ediyoruz. Buradaki hekimlerimiz de kendini at sağlığı konusunda yetiştiriyor. Buradaki tüm arkadaşlarımızla atları sağlığına kavuşturmak için çalışıyoruz. Ekip olarak tek amacımız bu."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com