Yarışmada “Kürdistan” tartışması

Yarışmada “Kürdistan” tartışması
Çekimleri Lübnan’da yapılan ve 40’tan fazla ülkede yayınlanan Arap İdolü adlı şarkı yarışmasında Kürdistan tartışması çıktı.

Farklı Arap ülkelerinden adayların katıldığı yarışmada adayların ülkelerinin tanıtımı ekrana yansırken, Iraklı Kürt kadın aday Berves Hüseyin’in ülkesi ‘Kürdistan Irak’ olarak yansıdı.
 
Bunun üzerine jüride bulunan Dubaili şarkıcı Ehlem el-Şemsi, buna itiraz ederek, Kürdistan’ın, Irak’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.
 
Dubaili şarkıcı Ehlem el-Şemsi, “Tüm Iraklıları sevgiyle selamlamak istiyorum. Berves’in ülkesinin Kürdistan olarak geçmesine karşıyım çünkü Kürdistan, Irak’ın ayrılmaz bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı. Bununla da kalmayan jüri üyesi, Kürt şarkıcıya dönerek “Irak’tan geldiğini söyle; Kürdistan’dan değil” dedi.
 
Ehlem el-Şemsi’nin bu çıkışı salondaki izleyicilerden alkış aldı. Berves Hüseyin ise Arapçası çok iyi olmasa da bu sözleri anlamış göründü ve jüriye gülümseyerek Irak Kürdistan’ından olduğunu yineledi. Yarışmanın Mısır ve Lübnan'dan olan jüri üyeleri tartışmada sessiz kaldı.
 
Berves Hüseyin daha önce de aynı yarışmada Kürtçe şarkı söylemesiyle gündeme gelmiş ve Kürtçe şarkısı için Arap jüriden büyük övgü almıştı. (CTK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com